вторник, 16 июня 2020 г.

У цього народу мови "не было, нет и быть не может"? Мова і пам'ять



Українська мова - одна з найдавніших мов світу, а ще - одна й найпоширеніших і наймилозвучніших. Що робити, щоб спілкування нею вважалося за честь?
Дивно ставити такі запитання у своїй країні. Напевне, в жодній країні не постає запитань: "Яка в нас державна мова?" чи "Яка мова найкраща у світі?". Кожен народ скаже, що його мова  - найкраща на землі, і це буде правильно, бо своє завжди найкраще. 
Ненормально і неприродньо відгороджуватися від свого і вважати його другосортним, недосконалим, а ще гірше - соромитися. Гірко, що саме це спостерігається в нас, коли саме твою мову, якою ти спілкуєшся зі світом, яку перейняв від матері і якою щиро дорожиш, вважають другосортною. 
Звичайно, як і в кожному питанні, в цьому також можна знайти свої причини та наслідки. Одна з таких - заборони мови, її геноцид, знищення в минулому, недостатній обсяг знань про рідну мову, який нам був доступний, і невеликий досвід, неповний спектр її розкриття.  
Читайте також: 4 століття репресій. Як українську мову намагались вбити 134 рази 
Однак, попри це, все-таки слід відзначити і приємну тенденцію: останнім часом українська мова для дуже багатьох українців усе-таки стає пріоритетною.  
 Та все ж питання мови висне в повітрі й донині. Й донині воно болюче, викликає чимало дискусій, які інколи набирають доволі неприємних поворотів, свідком яких і я часто буваю в мережі. Дехто каже, що це питання нам кидають, як кістку, щоб ми гризлися. Дехто - ще це не питання: спілкуйся будь-якою мовою. Дехто - принципово за власну, рідну і вільну. 
Ми є, значить, має бути й мова!
Еспресо.TV завжди займало принципову позицію: є народ - є мова, інакше бути не може! І цією публікацією ми започаткуємо цикл мовознавчих розвідок - від часів зародження до сьогодення. Запитаємо у мовознавців, істориків, законодавців, що ж відбувається нашою мовою і чому ми досі сперечаємося: бути чи не бути їй на своїй землі? Десь має бути відповідь і десь має бути рішення. Мова, як не крути - наша духовність, спосіб вираження наших думок, мова наших далеких пращурів, зрештою мова народу - це найперший чинник, який ідентифікує нас як народ. Бо якщо у нас не буде мови, як ми будемо називатися у світі?
Українська мова в Україні - норма, а не виняток!
 Людмила Терещенко, викладач української мови в Хмельницькому національному університеті (кафедра слов'янської філології) каже, що мова - це ген нації, який треба будити, про який нагадувати. "Мої студенти суржикуюють, навіть коли прошу їх, і коли переконую, і коли виправляю - все одно збиваються на суржик. Дехто і на російську в розмовах приватних. І от що зробити? Десь якийсь ген у нас заклинило чи що...
Мова у нас - питання болісне і наболіле. Бо скільки не намагаємося перемогти в собі малоросів, а все ж виринають вони знову і знову. Таке враження, що вірусом існують і мутують ті всі супротивники української мови в Україні".
"Большинство малороссов сами весьма основательно доказывают, что никакого особенного малороссийского языка не было, нет и быть не может, и что наречие их, употребляемое простонародьем, есть тот же русский язык, испорченный влиянием на него Польши…" Валуєвський циркуляр 1863 року. 
Ми всі знаємо цей сумнозвісний циркуляр, однак час іде, а мовне питання і досі дискутується серед нас, носіїв мовного коду. Чому?. 
"Ніколи мовне питання в Україні не буде проходити легко"
Це сказав директор Інституту української мови Павло Гриценко на засіданні Конституційного суду щодо мовного питання.
"Ніколи мовне питання в Україні не буде проходити легко. Ніколи не буде вирішуватися воно без більшого чи меншого збурення, - сказав Павло Гриценко. - Першим поняття "рускоязичноє насєлєніє" використав міністр закордноних справ СССР Андрій Козирєв. Ця назва виросла з надр КПРС і КГБ, які вже бачили, що Радянський союз розвалюється і треба шукати ті зачепки, які будуть давати право тримати його вкупі".
 "Так звана російськість у нас має два значення. Перше: росіяни, які давно приїхали до нас, уже покоління 4-5 живуть тут, вони леліють це, це їхнє середовище. Друга: це ті, кому радянська влада не дала можливості отримати освіту українською мовою. Та частина, як з якихось життєвих обставин була змушена перейти на російську мову. Їм треба лиш імпульс - і вони перейдуть на українську".
Доктрина вимішування народів
"1871 року була створена перша карта, яка показувала межі поширенні української мови. Ту карту пізніше Сталін перекроїв по-своєму. Тому значна частина українськомовної території, яка існувала на той час: уся Кубань, усе Ставропілля, більше частина Воронежчини, інші території – це все українськомовне населення. На цій карті коментар, якщо було менше 60 відсотків, то спеціальним значком позначалося. Це дуже було все точно передано.
Сюди йде Берестейщина, Брестська область, сюди йде частина Польщі аж під Любліна, Східна Словаччина, Південна Гуцульщина і Південна Буковина. Це все - українськомовні землі. Україна ніколи не виставляла територіальних претензій, залишаючись на рівні високого міжнародного права.
Тому міф про російський Донбас, коли ще 200 км на Схід була Україна, - результат більшої чи меншої реалізації вимішування народів. Це доктрина вимішування. Російська мова в Україні не є   загроженою, тому що продукування російськомовного продукту відбувається в Росії. Але якщо ми допустимо, що і надалі буде витравлювання української мови, то українську мову нам уже ніхто і ніде не відновить", - додав директор Інституту української мови Павло Гриценко.
Українська мова - одна з найдавніших у світі
Є багато авторитетних праць, в яких стверджується і доводиться думка про те, що наша мова виникла дуже давно, ще за трипільських часів. Різні топографічні назви, народна творчість з трипільського періоду, усна народна творчість, слова в нашій мови ще аж із санскриту свідчать про її давність.
Ось - деякі з авторитетних джерел давності нашої мови: 
1. Дослідження вчених:
Професор Гарвардського університету Орест Субтельний довів, що українській мові не менше 5 тисяч років.
Польський дослідник Михайло Красуський у  книжці "Древность малороссийского языка" написав: "Займаючись тривалий час порівнянням орійських мов, я дійшов переконання, що малоросійська мова не тільки старіша від усіх слов’янських, а й санскритської, грецької, латинської та інших орійських".
У дослідника Василя Кобилюха є свідчення про те, що українська мова сформувалася ще до нашої ери, звідти - й походження деяких слів. 
Любов Сердунич, дослідниця української мови, етнолог і фольклорист:
"Не кожен знає, що ми маємо свої абетки, українські. Наша писемність виникла  задовго  до ІХ ст.. Буквиця,  Руниця, Невпорядкована Азбука, Софійська Абетка, Іванове письмо – це українська писемність, яка набула розквіту за часів Антії-України.
 "Ґрамма́тіки Славе́нския пра́вилное Cv́нтаґма" М. Смотрицького (1619), Український, або Козацький скоропис (16 – 18 ст.), "Гражданський шрифт" (1708), Правопис І. Котляревського, "Граматика малоросійського наріччя" О. Павловського (1818), Максимовичівка (1827), Правопис ч-су "Русалка Днѣстровая" (1837), Абетка М. Гатцука (1860), Правопис Т. Шевченка (у "Букварі южнорусськім", 1861), Кулішівка (1856), Зміни до кулішівки П. Житецького і К. Михальчука, "Записки Пд.-Західного відділ.-я Рос.-го геогр. тов.-тва" (1874 – 75), Слобожанський правопис, Ярижка (1876 – 1905), Драгоманівка (герцеговинка, к. XIX ст.), Правопис "Малоруско-нїмецкого словаря" (желехівка) Є. Желехівського і С. Недільського (1886), Орфографія Б. Грінченка (грінченківка) у "Словарі української мови" (1907 – 09). Ось скільки в нас абеток-азбук! Ось які ми багаті!" - каже дослідниця Любов Сердунич. 
"Українська мова взагалі дала початок усім індо-европейським мовам. І цей факт довело чимало як українських, так і світових дослідників. Про давність української мови свідчить хоча б те величезне синонімічне багатство, яке не могло витворитися за короткий час", - підсумовує вона. 
2. Літописні згадки 
Київський літопис за Іпатіївським списком від 1187 р., де йдеться: "І плакали усі переяславці… За ним же Україна багато потужила" ( мається на увазі народна туга через загибель переяславського князя Володимира Глібовича у битві з половцями).
У Руському літописі ХІІ ст. уже є  українці і  назви Україна, Вкраїна, Вкраїниця.
3. Історичні пам'ятки. 
Голунський напис на кам’яному стовпі знайдено біля с. Медвин Богуславського району Київської області.
Про давність мови ще скажуть своє остаточне слово вчені. Наша мета - звернути увагу на ту думку, що і наші слова, і наша мова, і наше мовлення - дуже давні. Відтак ми не маємо орієнтуватися на інші мови, шукачи в них джерела нашої. Це - неприродньо як для інших мов, так і для нашої. 
 Ми і наша мова
Звісно,  укранській мові зараз значно вільніше, вона розвивається, набуває нових ознак, міцнішає. Що треба робити, щоб цей непростий, тернистий шлях її нарешті увінчався бажаним розмаєм?
Любов Сердунич: "Звісно, хочеться, щоб державна мова вже сьогодні панувала в усіх сферах життя. Однак... Тішиш себе тим, що все-таки зараз української мови більше, ніж було на поч. 1990-х. Тож усе - відносно. Але боротися є за що, бо українська мова - головна в Україні, це мова титульної нації. І наш обов'язок - захистити її і всебічно розвивати.
Московини захищають свій "язик" навіть на територіях инших країн, а ми не можемо захистити свою мову навіть удома. Тому треба бути не лише наполегливішими, а й агресивнішими. За Своє треба боротися до зубів! Бо бояться того, хто сильніший!"
Людмила Терещенко: радить сміливо і спокійно говорити про мову з молоддю. "Говорімо. Не піддаваймося на спокусу відповісти російською. Молодь вчімо, що українська в Україні - це норма, а не виняток".
Лілія Цвіт, український блогер, власниця українського ютуб-каналу, радить, попри ризики, насамперед фінансові, все ж таки розвивати український контент: "Я вирішила вести свій канал рідною мовою. Хочу робити щось цінне, і не лише для себе. Тому вибираю свій шлях так, як підказує серце. Я мрію, щоб наша мова нарешті була затребуваною, рівноцінною. І впевнена: в Україні українська буде основною! Мрію, щоб мій україномовний канал, незважаючи на всі "ніяк", усе ж досяг того рівня, що й аналогічні російські".  
Ми так усі разом будуємо свою країну!
Публікація ілюстрована фото Анатолія Борейка - рідні краєвиди  на теренах Національного музею народної архітектури та побуту України .

========================================

среда, 10 июня 2020 г.

 "Основні правила поведінки на воді, поблизу водоймищ під час літнього відпочинку".


Життя людини пов'язане з водою. Вода — одна з найзагадковіших рідин на світі. Життя людини пов'язане з водою. Вода — одна з найзагадковіших рідин на світі. Плавання зміцнює організм, розвиває силу, спритність, витривалість. Людина, яка вміє плавати, почуває себе у воді спокійно і впевнено. Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

 
ПЕРЕГЛЯД
МАТЕРІАЛУ
Отримати код
Левицька-Терентюк М. І. На пляжі Хлопчині хвилі говорили: «По світу довго ми ходили І добре знаємо, що всюди На пляжі люблять бути люди. Та хоч яка...
Опис презентації окремими слайдами:
Основні правила поведінки на воді, поблизу водойм під час літнього відпочинку Левицька-Терентюк М. І. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
СЛАЙД № 1
Основні правила поведінки на воді, поблизу водойм під час літнього відпочинку Левицька-Терентюк М. І. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Найбільш чудовий відпочинок улітку - відпочинок на воді. Життя людини пов'язане з водою. Вода — одна з найзагадковіших ріди...
СЛАЙД № 2
Левицька-Терентюк М. І. Найбільш чудовий відпочинок улітку - відпочинок на воді. Життя людини пов'язане з водою. Вода — одна з найзагадковіших рідин на світі. Вона може бути легкою і важкою, прісною і солоною, рідкою і газоподібною, твердою. У ній живуть рослини і тварини. Якщо наше тіло поділити на три рівні частини, то дві з цих частин займає вода. Без неї людина не проживе більше як три дні. Ви також, мабуть, бували на берегах річок, озер, моря. Вода — стихія, яку люди знають давно, вона приховує небезпеку. Вода разом із сонцем і повітрям необхідні людині для життя. Окрім того вода – це чудодійний засіб оздоровлення організму. Саме тому пляж — одне з найулюбленіших місць відпочинку. Тут і сонце і пісок, і повітря, і вода. За умови правильно організованого відпочинку на березі водойми, водні процедури є добрим профілактичним засобом від застуд, вони зміцнюють організм, імунітет, тренують шкіру, м'язи, борються із хворобами рухового апарату, розвивають серце, легені. Плавання зміцнює організм, розвиває силу, спритність, витривалість. Людина, яка вміє плавати, почуває себе у воді спокійно і впевнено. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується трагедією. Так, серед основних причин загибелі дітей на воді є невміння плавати та купання без нагляду дорослих. Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив у біду. Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді. Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Основні правила поведінки на воді. Не можна перебувати біля водойми без дорослих. Не можна плавати в незнайомих місцях. Не ...
СЛАЙД № 3
Левицька-Терентюк М. І. Основні правила поведінки на воді. Не можна перебувати біля водойми без дорослих. Не можна плавати в незнайомих місцях. Не можна купатися у місцях, де є заборонений знак і «Купатися заборонено». Стрибати і пірнати у воду в незнайомих місцях. Купатися на глибині, запливати за буйки. Запливати на камерах чи надувних матрацах слід дуже обережно , особливо, коли є вітер або велика течія;. Не слід грати на воді у безглузді розваги. Не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги. Плавати і купатися під час шторму. Не треба купатися довго, краще купатися декiлъка разів по 20-З0 хв., Не кидайте у воду склянки, консервні банки, інше сміття — вони можуть поранити вас і ваших друзів. На ставок, річку, озеро краще ходити з дорослими. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Якщо ви опинилися у воді, а плавати не вмієте: Спробуйте не розгубитися, не плакати, триматися на поверхні, поки надійде до...
СЛАЙД № 4
Левицька-Терентюк М. І. Якщо ви опинилися у воді, а плавати не вмієте: Спробуйте не розгубитися, не плакати, триматися на поверхні, поки надійде допомога. Рухайте ногами так, наче крутите педалі велосипеда, і водночас ляскайте руками по воді, переносячи на них частину навантаження і зберігайте рівновагу. Залишайтеся у вертикальному положенні, згинайте одночасно обидві ноги, розводьте коліна в сторони, а потім різко випрямляйте їх. Ви заплутались у водоростях, Не пірнайте, бо водорості можуть заплутатись навколо шиї. Почергово тріть одну ногу іншою — скочуйте з них водорості. Не зупиняйтеся і не борсайтеся на місці, безладно перебираючи ногами, — заплутаєтесь ще більше. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БІЛЯ ВОДОЙМИЩ 1. Не засмагайте надто довго: є небезпека перегрітись і отримати сонячний удар. 2. Не купай...
СЛАЙД № 5
Левицька-Терентюк М. І. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БІЛЯ ВОДОЙМИЩ 1. Не засмагайте надто довго: є небезпека перегрітись і отримати сонячний удар. 2. Не купайтеся й не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці: вам може стати погано. Купатись краще вранці або ввечері, коли тепло, але не можна перегрітися. 3. Ніколи не пірнайте у незнайомих місцях! Тут може виявитись неглибоко, а інколи на дні лежать гнилі колоди, гостре каміння, об яке можна поранитись, та густі водорості, у яких легко заплутатися. 4. Не грайте в тих місцях, звідки легко впасти у воду. 5. Не влаштовуйте у воді ігор, пов’язаних із захватами. 6. Не вирушайте у плавання на саморобних плотах. 7. Не ходіть купатись на водойми без супроводу дорослих. 8. Не запливайте на глибокі місця на надувних матрацах та кругах. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Вода є не тільки джерелом життя, здоров’я та задоволення, але й джерелом небезпеки для життя людини. Зазвичай гинуть тi, хт...
СЛАЙД № 6
Левицька-Терентюк М. І. Вода є не тільки джерелом життя, здоров’я та задоволення, але й джерелом небезпеки для життя людини. Зазвичай гинуть тi, хто порушує правила безпеки на воді. Уміння триматися на ній - запорука безпеки. Щоб допомогти потопаючому, слід дотримуватись правил: якщо поблизу вас є який-небудь плавучий предмет (найкраще рятувальне коло), киньте його так, щоб потопаючий міг за нього вхопитися, краще, якщо прив’яжете до нього мотузку, за яку потім можна підтягнути потопаючого до берега; якщо нещастя трапилося на мiлинi, спробуйте пiдiйти до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримайте його так, щоб він був мiж вами i потерпілим; якщо ви спробуєте підпливти до потопаючого, краще, коли у вас в руках буде рятувальний засіб, щоб потопаючий хапався за нього, а не за вас, розмовляйте з потерпілим, заспокоюйте його; опинившись на березі, викличте, за можливості, швидку допомогу (103). Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Надання першої медичної допомоги потерпілому після витягнення з води: очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та вод...
СЛАЙД № 7
Левицька-Терентюк М. І. Надання першої медичної допомоги потерпілому після витягнення з води: очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей; викликати блювання через подразнення язика; покласти під шию валик з одягу; якщо відсутнє дихання, зробити штучне дихання з рота в рот»; якщо немає пульсу, зробити непрямий масаж серця; розтирати тіло, щоб воно нагрілося. Допомогу постраждалому слід надавати залежно від його стану i якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо її рятування. Щоб з вами та вашими близькими не сталось подібних неприємностей, пам’ятайте завжди ці правила та непохитно їх дотримуйтесь. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Щоб уникнути нещасних випадків, не можна: Стрибати з обривів та веж, не перевіривши дно. Запливати за буйки або намагатися ...
СЛАЙД № 8
Левицька-Терентюк М. І. Щоб уникнути нещасних випадків, не можна: Стрибати з обривів та веж, не перевіривши дно. Запливати за буйки або намагатися перепливти водоймища. Влаштовувати на воді небезпечні ігри. Далеко відпливати від берега на надувних матрацах і кругах, якщо ви не вмієте плавати. Купатися в неустановлених місцях. Залишати без нагляду дітей, що стоять біля води. Купатися у воді при температурі нижче 18 С. Подавати хибні сигнали тривоги. Кататися на саморобних плотах. Підпливати до суден, човнів і катерів, що близько проходять. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення необхідно дотримуватись певних правил. Купатися можна тільки у с...
СЛАЙД № 9
Левицька-Терентюк М. І. Для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення необхідно дотримуватись певних правил. Купатися можна тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися краще в спокійну безвітряну погоду при температурі води - не нижче +20С, повітря - не нижче +24С. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години. У воду заходити слід повільно: постій і почекай, дозволяючи тілу пристосуватися до температури води. Перед зануренням у воду необхідно змочити обличчя і плечі. Це особливо важливо для тих, хто купається вперше в сезоні, а також для тих, хто особливо чутливо сприймає холод. У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою. Якщо не вмієш плавати, не заходь у воду глибше пояса, щоб не оступитися і не потрапити на глибоке місце, в яму, чи не опинитися на сильній течії. У воді варто бути не більше 15 хвилин. Перебуваючи у воді, не стій на одному місці, активно рухайся, плавай. Не купайся аж доти, поки тобі не стане холодно, бо при переохолодженні у воді наступає різке скорочення м'язів, що несе за собою зупинку дихання. При перших ознаках переохолодження негайно виходь з води, переодягнися у сухий одяг, зроби декілька фізичних вправ, простих рухів, присідань або побігай. Ніколи не плавай наодинці. Не запливай далеко, особливо за буї, оскільки можна не розрахувати свої сили. Навчися відпочивати на воді. Для цього необхідно вміти плавати на спині. Перекинувшись на спину і утримуючи себе на поверхні легкими рухами рук і ніг, ти зможеш відпочити. Перед тим, як стрибати у воду, переконайся у безпеці дна і достатній глибині водоймища. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно. Після купання не рекомендується сидіти на сонці, краще відпочити в тіні. Якщо ти став свідком того, що людина тоне чи кличе на допомогу - негайно повідом рятувальників, які завжди чергують на обладнаних для купання місцях. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Ні в якому разі: Не купайся без дорослих. Не залазь на попереджувальні знаки, буї, бакени. Не стрибай у воду з човнів, кате...
СЛАЙД № 10
Левицька-Терентюк М. І. Ні в якому разі: Не купайся без дорослих. Не залазь на попереджувальні знаки, буї, бакени. Не стрибай у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього. Не пірнай з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів. Не купайся біля крутих і зарослих густою рослинністю берегів. Не використовуй для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання. Пам’ятай, надувні матраци і надувні іграшки вітром або течією може віднести дуже далеко від берега, а хвилею перевернути, з них може вийти повітря, і вони втратять плавучість. Не грай у небезпечні ігри, а саме: не слід підпливати до тих, хто купається і хапати їх за руки, ноги, "топити". Не подавай помилкові сигнали про допомогу. Не купайся в холодну, дощову погоду, при сильному вітрі, великій хвилі. Вода є найцiннiшим даром природи. Без їжі людина може прожити понад місяць, а без води – декілька днів. Наявнiстъ води вiдiграє вирішальну роль у збереженні житгя та здоров’я людини. Джерельна вода – найбезпечніша та найсмачніша. Воду з проточних водойм слід кип’ятити. Отже, якщо ти будеш уважними та обережними і дотримуватимешся вищевказаних правил, відпочинок на воді принесе тобі лише радість та задоволення. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. Правила, яких потрібно дотримуватися на відпочинку на морі Будьте обережні, щоб не перетворити відпустку на проблему.  Пере...
СЛАЙД № 11
Левицька-Терентюк М. І. Правила, яких потрібно дотримуватися на відпочинку на морі Будьте обережні, щоб не перетворити відпустку на проблему.  Перебувати на пляжі потрібно або до 11:00, або після 17:00, оскільки в полуденний час сонце найбільш небезпечне для шкіри. Люди, які вирішили все ж таки піти до моря в проміжку з 11:00 до 17:00, повинні обов'язково нанести на шкіру крем від засмаги, а також надіти головний убір. Не варто весь час перебувати на пляжі, купатися в морі. Особливо це правило стосується маленьких дітей. Морська сіль сушить шкіру, і шкодить структурі волосся. Після купання в солоній воді обов'язково прийміть душ. Якщо ви приїхали засмагати, то намагайтеся періодично йти в тінь і знайте міру, щоб не отримати сонячний опік або тепловий удар. Вирушаючи на відпочинок, не забудьте взяти з собою аптечку, де будуть всі медикаменти для надання першої допомоги. Перш ніж піти на сам пляж запасіться достатньою кількістю питної води. Переваги відпочинку на морі Якщо не нехтувати заходами безпеки, відпочинок на морі стане незамінним способом зміцнення вашого організму. Він дуже корисний для організму, що росте, оскільки сонячне світло допомагає виробленню вітаміну D, який сприяє зміцненню кісток і м'язів. Вивозячи своє чадо до моря на літніх канікулах, ви знизите ризик розвитку у нього рахіту. Ті, хто хоча б раз у рік буває на морі, значно рідше хворіють на грип та застуду. Морське повітря і вода корисні для пацієнтів з хворим серцем, шкірними захворюваннями і органами дихання. Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято
Левицька-Терентюк М. І. На пляжі Хлопчині хвилі говорили: «По світу довго ми ходили І добре знаємо, що всюди На пляжі люблять бути люди. Та хоч яка...
СЛАЙД № 12
Левицька-Терентюк М. І. На пляжі Хлопчині хвилі говорили: «По світу довго ми ходили І добре знаємо, що всюди На пляжі люблять бути люди. Та хоч яка була б там спека, Виконуй правила безпеки. Один купатись не ходи, Бо так недовго до біди. І плавай тільки не до втоми Лише в місцях, тобі відомих. Не випливай ти на фарватер, Щоб не потрапити під катер. На сонці довго не сиди, Не пий холодної води. І за буйки не запливай, Ніколи човен не гойдай, І не пірнай вниз головою: Буває камінь під водою. З товаришами чемно грай — їх не топи і не штовхай! Про надувний матрац забудь! Скрізь завжди обережним будь! І стане радісним тоді Твій відпочинок на воді. Л. Коваль Разом будем зустрічати Великоднє гарне свято

Пам'ятка
"Правила поведінки на воді"

   Літо - чудова пора для відпочинку дітей, а вода - дивовижній засіб оздоровлення дитячого організму. Але купання корисно лише при розумної і безпечної поведінки.
  Дітям необхідно суворо дотримуватися правил поведінки на воді влітку, знати правила надання першої допомоги на воді собі і оточуючим в разі потреби.
 Безпечний відпочинок на воді - це не тільки вміння добре плавати, а й дотримання правил безпечної поведінки на воді, контроль своїх сил, дотримання обережності, і дисципліни.

Пам'ятка щодо правил поведінки на воді містить основні вимоги безпеки під час перебування на водоймах, купання, пересування на човнах, катамаранах і т.д.
Правила поведінки на воді
1. Перед купанням відпочинь, не заходь у воду розпаленим або спітнілим, зроби невелику розминку.
2. Заходь в воду повільно і обережно, зайшовши в воду по пояс, зупинись і швидко занурся з головою.
3. Не відпливай далеко від берега, не запливай за розмітку, буйки.
4. Не перебувай у воді довше 15 - 20 хвилин.
5. У воді не стій без руху, плавай і купайся.
6. Не плавай один, особливо, якщо не впевнений в своїх силах.
7. Не влаштовуй у воді ігор, пов'язаних з хапання один одного за ноги, руки.
8. Якщо щось налякало тебе в воді, не кричи, в легені може потрапити вода.
9. Не заходь у воду вище пояса, якщо не вмієш плавати або плаваєш погано.
10. Не запливай в місця руху моторних човнів, скутерів, суден і не наближайся до них.
11. Якщо бачиш, що моторний човен або скутер рухається на тебе, махай руками, щоб тебе помітили, і відпливай в сторону.
12. Не запливай далеко на надувному матраці або колі, надувний плавальний засіб може вийти з ладу або тебе віднесе вітром далеко від берега.
13. Не намагайся плавати на колодах, дошках, саморобних плотах.
14. Розраховуй свої сили при запливі так, щоб їх вистачило на зворотний шлях.
15. При появі втоми спокійно пливи до берега, деякий час можна відпочити лежачи або пливучи на спині.
16. Не старайся глибоко пірнати або плисти якомога довше під водою.
17. Не пірнай в незнайомих місцях - на дні можуть виявитися камені, корчі, металеві прути і т.д.
18. Не чіпляйся за човна, не залазь на бакени, буйки і т.д .
19. На воді стеж за молодшими братами (сестрами).
На воді необхідно пам'ятати!
1. Краща погода для купання: ясна безвітряна погода.
2. Необхідна температура повітря для купання: 25 і більше градусів.
3. Необхідна температура води для купання: не нижче 18 градусів.
4. Краще час для купання: з 8 до 10 години ранку і з 17 до 19 години вечора.
5. Не рекомендується купатися раніше, ніж через 1,5 години після їжі.
6. Не можна купатися в штормову погоду або в місцях сильного прибою.
7. Купатися дозволяється в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
8. Для тих, хто не вміє плавати купатися необхідно тільки в спеціально обладнаних місцях глибиною не більше 1,2 метра.
9. Купайся там, де поблизу є дорослі.
10. Не купайтеся в забруднених водоймах, в яких є ями і б'ють ключі!
12. Не купайся в заболочених місцях і там, де є водорості або твань.
10. Купання в нетверезому вигляді заборонено!
11. Купання вночі заборонено!
13. Перед купанням в незнайомих місцях спочатку обстежуй дно.
14. Не пірнай в незнайомих місцях.
15. Якщо судомою звело м'язи, лягай на спину і пливи до берега, постарайся розтерти зведений м'яз рукою. Стримуйся на воді і клич на допомогу.
16. Заборонено подавати крики помилкової тривоги.
17. Якщо втомився, а до берега далеко, відпочинь, прийнявши положення «лежачи на спині»!
18. Потрапивши в швидку течію, не слід намагатися плисти проти нього, пливи за течією по діагоналі до берега.
19. Опинившись у вирі, не піддавайся паніці. Зроби великий вдих і, занурившись у воду, зроби сильний ривок і під водою пливи в сторону за течією, через кілька метрів спливай на поверхню.
20. Заплутавшись у водоростях, не роби різких рухів. Ляж на спину і намагайся повільно і спокійно виплисти в ту сторону, звідки приплив. Якщо не вдається, звільни від рослин руки, підтягни обережно до себе одну ногу і звільни її руками, потім іншу.
21. Тривале перебування у воді може привести до сильного переохолодження тіла і небезпечною для життя судомою.
22. Паніка - основна причина трагедій на воді. Ніколи не піддавайтеся паніці.
23. При наданні допомоги не хапайся за людину,яка рятує тебе, довірся йому і намагайся допомогти своїми діями.
Дотримання цих вимог на воді зробить відпочинок дитини
повноцінним, корисним і безпечним!

Спасатели обращаются к отдыхающим.

 Спасатели убедительно просят всех отдыхающих помнить о правилах безопасности в воду. Важно понимать и не недооценивать ситуацию. Вода шуток не любит.
 Возможно эта история послужит хорошим уроком для тех, кто собирается ехать отдыхать на море.

   В курортном Бердянске могла случиться непоправимая беда. Виновники случившегося — местные жители, которые не по наслышке знают, какие последствия чреваты из-за баловства в воде.

Проверили судьбу на прочность





ЧП произошло 8 июня. Людей на матрасе волнами за несколько минут унесло за сотни метров от берега в открытое море. Хорошо, что это не прошло незаметным для других отдыхающих.
Сильнейший отжимной ветер в заливе – это условия, при которых категорически не рекомендуется выходить в море на матрасах. Тем не менее, мужчина 23 лет и трое детей 10-ти, 13-ти и 15-ти лет решили проверить судьбу на прочность.

Спасатели подоспели вовремя

В 12:00 о происшествии сообщили в службу ГСЧС. Спасатели подоспели вовремя. Всех вытащили на берег целыми и невредимыми. 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

среда, 3 июня 2020 г.

Правила безпеки в інтернеті

Правоохоронці дають кілька простих порад для дітей та їх батьків, як безпечно користуватись Інтернетом, щоб не накликати на себе неприємностей.

ДІТЯМ
1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої паролі.
2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.
3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.
4. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.
5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.
6. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.
7.Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.
8.Не шкодити і не заважати іншим користувачам.


БАТЬКАМ
1. Підвищуйте власну комп’ютерну та інтернет-обізнаність. Щоб убезпечити свою дитину у мережі Ви маєте знати про інтернет, принаймні, не менше за неї.
2. Станьте для дитини порадником. Опановуйте інтернет разом. Повідомте дитині, що вона може звернутися до Вас у будь-якій ситуації. Якщо в інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) щось не зрозуміло, хвилює або загрожує, дитина завжди має звертатися по допомогу до Вас. Інформація та послуги в інтернеті не завжди безпечні, тому перш ніж завантажувати, копіювати чи встановлювати будь-що з інтернету, дитина має порадитися з Вами. Навчіть перевіряти інформацію з мережі за допомогою додаткових запитів і звернення до перевірених джерел.
3. Станьте для своєї дитини другом у соціальних мережах, або попросіть близьких знайомих зробити це. Якщо Ваша дитина не бажає підтверджувати дружбу з Вами, попросіть Ваших друзів молодшого віку подружитися з нею у соціальних мережах. Ви завжди маєте знати, чим займається та з ким спілкується Ваша дитина у Мережі.
4. Встановіть на мобільному телефоні своєї дитини безкоштовну соціальну послугу «Батьківський контроль». Регулярно оновлюйте антивірус.
5. Створіть територію безпечного інтернету. Використовуйте поновлюваний перелік безпечних для дитини сайтів. Запропонуйте дітям пізнавальні, цікаві та захоплюючі інтернет-ресурси. Щоб захистити дітей від ризиків віртуального світу, використовуйте поновлюваний список рекомендованих сайтів для дітей.

1. Використовуйте надійний пароль - комбінуйте букви, цифри та інші символи.
2. Не вірте всьому, що читаєте - завжди перевіряйте достовірність джерела.
3. Не викладайте особисту інформацію про себе, своїх рідних, друзів і знайомих в Інтернеті.
4. Не ховайтеся за анонімністю екрану комп'ютера. Не кажіть того, що не могли б сказати людині в обличчя.
5. Подумайте двічі, перш ніж поширити будь-яку інформацію. Як і в житті, потрібно думати про наслідки того, що говориш.
6. Не поширюйте в Інтернеті контент незаконного або непристойного змісту.
7. Переконайтеся, що ваш профіль у соціальній мережі закритий від сторонніх (перевірте налаштування безпеки).
8. Додавайте "у друзі" тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.
9. Вашим друзям слід питати вашого дозволу, перш ніж завантажувати фотографії з вами або позначати вас на фотографіях в соціальних мережах. Не бійтеся сказати їм про це, і самі теж дотримуйтесь цього правила.


10. Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.





























+++++++++++++++++++++++