Група продовженого дня

                        Театр відчиняє двері

 Театр ( «місце видовища») — вид сценічного мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами, а також установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів і приміщення, будинок, у якому відбуваються вистави.«Театр - вища інстанція для вирішення життєвих питань». Так сказав колись Олександр Герцен, і не помилився. Театр – це відображення життя, типових постатей та сюжетів, за допомогою яких ми можемо поглянути на певні процеси зі сторони та навіть знайти відповіді на свої питання. Театр має велике значення для дорослої людини, а для дитини присутність театралізованих дійств у житті незамінна. І не обов’язково водити малюка кудись на вистави, можна організувати їх вдома.

                                                  Царство рослин


Цікавинки про рослини

Дослідники вважають, що рослини наділені почуттями, интелектом, володіють пам'яттю, відчуттям часу, можуть розрізняти кольори і спілкуватися між собою або застерігати один одного. Вони вміють розпізнавати загрозу, тремтять від страху, можуть кликати на допомогу; здатні взаємодіяти один з одним і іншими живими істотами на відстані, розрізняють настрій і наміри людей; випромінювання, що випускається ними може бути зафіксовано спеціальними приладами.

цікаві факти про рослини

• Найдавніші рослини на нашій планеті - морські водорості. Вони існують не менше 1 тисячі мільйонів років.

• Цікаво, що вік насіння арктичного люпину, знайдених біля канадського узбережжя Юкона в мерзлому ґрунті, становить від 10 до 15 тисяч років. Найдивовижніше, що деякі з цих насінин зійшли, а на одному з них навіть розпустилися квіти.

• У Південно-Західній Азії і на Аравійському півострові є рослина, яку називають «квіткою сміху». Її насіннячко розміром з горошину здатне викликати у людини безпричинний сміх десь на півгодини, після чого людина спокійно засинає. Лікарі-стоматологи дають хворим з алергією на новокаїн ці "зерна сміху".

• У своєму житті сучасна людина залежить від використання 1500 видів культурних рослин.

• Найдовші коріння виявлені у дикого фікуса з Південної Африки. Вони досягли 120 м.

• Орхідеї відомі як «викрадачі енергії». Ці рослини найкраще вирощувати не в себе вдома, а в оранжереях. А вже якщо вони ростуть в будинку, то їх ні в якому разі не можна поміщати в спальню, оскільки орхідеї найінтенсивніше поглинають енергію вночі і перед світанком. Категорично протипоказаний контакт з орхідеями хворим і ослабленим людям.

орхідея

• Найменша квітка в світі ряска. Її довгий час вважали, водорістю, але потім виявили у ряски квітки. До сих пір не можуть зрозуміти, яким чином за добу кількість цих рослин у водоймі збільшується вдвічі. А за кілька днів ряска покриває всю поверхню водойми.

• В Індії росте рослина під місцевою назвою "обмани шлунок". З'ївши 1-2 його листочка, людина відчуває ситість протягом цілого тижня, хоча листя не містять цінних поживних речовин. Люди, які страждають від надмірної ваги, приймають таблетки і настої з листя цієї рослини, здатної створювати ілюзію ситості.

• Найбільш живильний в світі плід - авокадо. Він містить на фунт їстівної маси 741 калорію. А найменш поживний овоч - огірок, містить на фунт їстівної маси всього 73 калорії.

• Деякі дерева спілкуються між собою , використовуючи хімічні речовини. Якщо жук нападає на якесь дерево , воно виділяє в повітря речовини, які підказують іншим деревам в околиці, щоб ті теж випустили отруту і відлякали тим самим від себе жуків.

• Перша рослина, яка розцвіла і дала насіння в космосі за відсутності гравітації, - арабідопсис. Життєвий цикл цієї рослини складає всього 40 днів. У 1982 році екземпляр арабидопсиса був вирощений на борту радянської космічної станції "Салют-7".

Цікаві факти про рослини.

• Якщо ви поставите квітку у воду, що містить чорнило, вона може стати синьою або чорною!

• Дерева ростуть від верхівки, тому якщо ви виріжете своє ім'я на дереві, коли ви (і дерево) ще маленькі, ваше ім'я залишиться на тій же висоті, коли ви станете старшими.

• Пожежі поширюються вгору по схилах набагато швидше, ніж вниз. Гаряче повітря, що піднімається від пожежі, висушує дерева на схилі, тому вони горять швидше.

• Фрукт дуріан пахне гниллю - як протухла риба, - але смак у нього чудовий! Це улюблені ласощі орангутанів.

• Існує близько 70 видів грибів які світяться. Світло деяких з них таке сильне, що при ньому можна читати.

гриб светится

• Пекуча кропива добре росте на кладовищах - вона пишно розростається на фосфорі, який міститься в кістках.

• У Бразилії зосереджено 30 відсотків усіх тропічних лісів, що залишилися на Землі.

• Листя гігантської водяної лілії, яка росте в Амазонці, дуже міцні. На них може спокійно сидіти маленька дитина.

• Картопля походить з того ж сімейства, що і беладона. Якби картопля була відкритою зараз, можливо, вона не стала б продуктом харчування!

• У 1982 році японські вчені виявили насіння магнолії, вік яких 10 тисяч років. Їм вдалося виростити з них дерево!

• Кора секвої не горить. Коли в лісах починаються пожежі, це дерево вигоряє зсередини!• Одна рідкісна лікарська рослина в Болівії чекає своїх квіток від 80 до 150 років.

• 1 раз на рік усі сади Амстердаму відкривають свої ворота для всіх бажаючих.

• Багато хто з нас помилково вважають, що назва горіха - волоський походить від назви його батьківщини - Греції. Насправді це не так, батьківщина волоського горіха Азія, а свою назву в Європі він отримав через те, що його продавали грецькі купці.

• З точки зору ботаніки арахіс - це бобова трава і єдине, що зближує арахіс з горіхами - це наявність відносно твердої шкаралупи.

арахіс трава

https://learningapps.org/view2188925


                                      


                                      Книжковий світ 

                               Як народилася книга

Давні книги

Книги нас оточують скрізь: і вдома, і в школі, і в бібліотеці... Здається, що вони існували завжди. Але цікаво, що було тоді, коли на світі ще й гадки про книжки не мали?

...Побачила древня людина, який чудовий довкола неї світ — і склала про це пісню. Проспівала й одразу ж забула її. І дуже шкода тієї забутої пісні, бо вона була найпершою і, мабуть, гарною.

Потім людина побачила стадо диких биків — бізонів і порахувала їх. Зраділа, що зуміла полічити, і позначила на землі кількість цих тварин. Ллє тут повіяв вітер і зітер ті позначки.

І тоді людина збагнула, що треба навчитися записувати побачене й придумане так, щоб воно залишалось надовго і щоб про нього могли дізнатися інші.

Люди пробували писати на різних матеріалах. Чудовим матеріалом виявилась глина. З неї можна виліпити будь-яку фігурку, посуд, навіть дім збудувати А ще з глини можна зробити таблички і на них записувати важливі відомості. Та от біда: глина тріскається на сонці, кришиться. Та й незручно носити за собою весь час такі таблички...

На чому тільки не пробували писати наші далекі предки! І на корі — березовому лубі, і на тканині — шовкові, і на залізних пластинах, і навіть на пальмовому листі — папірусі. В Єгипті, на берегах Нілу, це листя нарізали тонкими смужками, склеювали, висушували, скручували в сувої і брали з собою в далекі подорожі.

Справді, пальмове листя виявилось зручним матеріалом для письма, але ж пальми ростуть не скрізь... І люди винайшли пергамент — дуже тонку, спеціально вичинену і відбілену шкіру тварин. Ось тоді вперше й народилося таке диво, як книги. Вони старанно писалися від руки, прикрашалися різними малюнками. Обкладинку виготовляли з дерев’яної дошки, обтягнутої товстою шкірою, оздоблювали її дорогоцінним камінням золотою застібкою. Та коштували книги дуже дорого: за одну книгу можна було виміняти череду корів або табун коней. Зрозуміло, що такі дорогі книги могли бути лише у дуже багатих людей. А потрібні вони були не лише багатіям, адже знання необхідні всім. Як же зробити книгу дешевшою, доступнішою?

Треба було навчитися робити книги швидко, акуратно і у великих кількостях.

І ось у XVI столітті першодрукар Іван Федоров зумів освоїти слов’янське книгодрукування і випустив у світ першу тисячу однакових книг. Але тут виникло ще одне завдання: мало видавати книги — потрібно ще й навчити людей грамоти. І ось Іван Федоров видав у Львові першу слов’янську азбуку, а пізніше — граматику та інші підручники. Так почало поширюватися книжне знання.

Ну, а як же люди винайшли папір? Та можна сказати, що випадково. Засипали у мукомолку паростки бамбука — того самого, що з нього вудочки роблять, — перетерли їх, додали клею і одержане тісто притиснули пласким каменем. Потім камінь підняли, лист просушили і так, зовсім несподівано для себе, побачили, що одержали нову речовину, на якій дуже зручно писати.

Тепер, звичайно, папір виготовляють не з бамбукових паростків, а з інших порід дерева і навіть з ганчір’я. Зі старого паперу — макулатури — теж виходить чудовий папір, на якому друкують і дитячі книжки з малюнками, і дорослі — без малюнків, і газети, й зошити, й листівки...

Ось який довгий і важкий шлях пройшла книга, перш ніж стала такою, якою ти бачиш її тепер.

Мине час, ти виростеш і, може, теж напишеш свою книгу. Ми не знаємо, про що вона буде, — про космічні подорожі, про квіти чи про важливе наукове відкриття. Але ми віримо, що це буде дуже потрібна людям і дужо цікава книга.Книга - твій друг!

                                                        День Землі
https://learningapps.org/view14855492
  

Збережемо природу Землі разом

Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина,
З тобою всюди, кожну мить
Говорить Україна.
Послухай, як трава росте
Напоєна дощами,
і як веде розмову степ
З тобою колосками.
Послухай, як вода шумить, -
Дніпро до моря лине.
З тобою всюди, кожну мить
Говорить Україна.

П.Осадчук

У нашому житті охорона природи має надзвичайно важливе значення. Залежність людини від стану навколишнього середовища стає дедалі очевиднішою, і коли йдеться про охорону природи, то мають на увазі не тільки рослинний і тваринний світ, а й процеси, то відбуваються в кругообігу енергії, води, вуглецю тощо, зміни в атмосфері, гідросфері, грунті, в організмі людини.

Господарська діяльність людини змінює ландшафти, порушує зв'язки в природі, що встановлювалися протягом мільйонів років. І природа часто не в змозі відновити порушену рівновагу.

Заради прибутків ліси упродовж тривалого часу хижацьки винищува­лись. Як наслідок цього почали дедалі частіше траплятися згубні посухи, зменшувалася кількість води в річках, відбувалося їх замулювання.

У Південній Африці знищували гіпопотамів, щоб вони не руйнували .берегів річок, а внаслідок цього в річках стало менше риби. Гіпопотами удобрювали дно річок, сприяючи розвиткові дрібних організмів, якими живилася риба. Коли цих організмів поменшало, стало менше і риби - їй не вистачало корму. Після, припинення полювання становище зміни­лося на краще - риби в річках побільшало.

Є такий простий, відомий усім вислів - «квітучий край». Так нази­вають землі, де знання, досвід людей, їхня прихильність, любов до при­роди справді творять чудеса.

Людина завжди залежатиме від природи, бо являє собою не віддільну від неї частку. Минули ті часи, коли людина, втручаючись у природу, не ризикувала завдати їй непоправної шкоди.

Тепер, у період бурхливого розвитку науки і техніки, для блага самої ж людини необхідно, щоб її взаємодія з природою відбувалася в ро­зумних межах.

Оскільки Україна проголосила побудову правової демократичної держави, кожний її громадянин має право на безпечне для його життя та здоров'я довкілля. У зв'язку з цим в країні прийнято важливі законодавчі акти з охорони навколишнього природного середовища. Державній охороні і регулюванню використання природних ресурсів на території України підлягають землі, води, багатства надр, атмосфера, грунти, рослинний і тваринний світ. Охорона навколишнього середовища України має здійснюватись на основі наукових досліджень її природних умов і ресурсів з урахуванням глобальних і місцевих прогнозів їх природних змін, та змін під впливом господарського використання. Ось які зміни відбуваються для захисту в природних умовах України.

Забруднення атмосферного повітря спричинює зміну термічного режиму (підвищення середньої температури повітря біля поверхні Землі при збільшенні запиленості атмосфери). Атмосферні забруднення завдають шкоди здоров'ю людини. Відомо, що рівень забруднення атмосфери залежить від об'ємів неконтрольованих промислових викидів у повітря. Це спричинюється концентрацією промислових підприємств у містах. Найзабрудненішим є промислові центри Донецького та Придніпровського районів.

Ліси окрім свого естетичного значення відіграють роль регенератора кисню повітря. Крім того ліс забезпечує рівновагу кругообігу води, збереження лісового фонду в Україні має загальнодержавне значення. Ліси поділяються на дві категорії: категорія захисності; промислові ліси. 1-ша категорія - ліси, які служать для екологічної рівноваги в природі. 2-га - промислові ліси використовують крім призначення для отримання промислової деревини. Велике значення збереження лісів, має для збереження тваринного світу. Тому ліси України охороняються. Охорона їх регулюється Лісовим кодексом України, прийнятим в 1994 р.

 


До вас, мої рідні, звертаюся я -
Найменший у нашій сім'ї:
Стоїть на узліссі ялинка моя -
Не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя -
Не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя -
Не згасіте її!
Світ-казку будує мрія моя -
Не спиняйте її!

Д.Павличко

 

 Це цікаво!

Щогодини на нашій планеті:

  • 1700 акрів продуктивної землі стає пустелею.
  • Близько 2000 дітей помирають з голоду.
  • 55 осіб отруюються й гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин,
  • 1000 людей вмирає від отруєння водою.
  • 2000 тонн кислотних дощів випадає у Північній півкулі.
  • Зникають 5-6 видів тваринного чи рослинного світу.

Щохвилини:

  • Знищується більш ніж 51 акр тропічних лісів.
  • Використовується близько 35 000 барелів нафти.
  • Знищується 50 тонн родючого ґрунту через не­ правильне його використання.
  • В атмосферу виділяється понад 12 000 тонн вуг­лекислого  газу.

Екологічна криза спричинила загибель сотень малих річок, забруднені Чорне й Азовське моря, пере­творилися на стічні брудні «відстійники» дніпровські та інші водосховища, ставки й озера. Задихаються від про­мислових і транспортних забруднень міста, знищують­ся ліси, виснажуються орні землі. Як дамоклів меч на­висла над Україною (а може, й над усім світом) Чорно­бильська АЕС. Смертність населення України переви­щує народжуваність, тобто під загрозою опинився ге­нофонд нації.

Таке становище змусило уряд України 1992 року визнати всю територію держави зоною екологічного лиха.

Усім нам, мешканцям невеликої, прекрасної, але вкрай переобтяженої шкідливими плодами людської діяльності планети, необхідно почати діяти. Ми мусимо активно рятувати природне середовище, зберігати й «ремонтувати» свій дім, колись прекрасний, який почав розвалюватися з нашої ж вини. Але робота ця - над­звичайно складна, важка, відповідальна. І вона лише тоді дасть позитивні наслідки, коли ми виконуватимемо її не тільки сумлінно, з душею і серцем, але, що дуже важливо, професійно, грамотно, з урахуванням законів природи.

Пам'ятай зеленого коника біля своїх ніг,
Пам'ятай тихий вітер, що між хмари пробіг,
Не забудь приголубить у лузі ромашку,
Посади деревце - це для тебе не важко.
Зачекай, не вбивай в лісі дикого звіра,
Він тобі подарує і любов, і довіру.
Пожалій буйний цвіт, не засмічуй колодязь.
Це ж для тебе усе, це твій дім, це природа.

 .

Р. Воробйов

 

На світі ніхто і ніколи не зайвий:

Ні вовк, ні лисиця, ні боягуз-зайчик.

Корисні комахи, потрібні і птахи,

І риба і краби, і ставкові жаби.

Що жайвір без степу, а ліс без кроншнепа?

Як нам без лелеки - він летів із далека.

Потрібні і лосі, вони ж тут не гості,

Тушканчик вухатий і дятел пихатий,

І лебеді білі, й жуки, й рукокрилі.

Вони ж бо тутешні - брати наші менші.

                                         

Р. Воробйов

 
 

Подумайте

     - Від чого забруднюється природа?

     - Як люди забруднюють воду? Повітря? Ґрунти?

     - Що, по вашому, є найбільшою загрозою для природи Землі?

 

«Охорона рослин»

Одного літнього ранку ми всією сім'єю поїхали в ліс по гриби. Мама з татом пішли дальше в ліс, а ми з маленьким братиком залишилися біля машини.

Наче все було спокійно і тихо. Але враз зашуміли дерева і щось зашепотіло. На якийсь час мені стало страшно. Але братик заспокоїв мене і каже: «Не лякайся, то дерева розмовляють з квітами і травичкою». Я прислухалась і справді почула таку розмову: «Не бережуть нас люди, не цінують. А скільки ми їм даємо всього потрібного для життя. А вони з нас так знущаються - ламають, рвуть, топчуть...

На якусь мить мені стало соромно за тих людей, які так чинять.

Я розгубилася, бо рослини говорили правду, і цей список можна продовжити до безкінечності. І мені на мить здалося, що ми також приїхали руйнувати природу.

І тому я собі дала слово - завжди і скрізь охороняти природу.


https://learningapps.org/view11199011
Комментариев нет:

Отправить комментарий