Травень 2020 рік.
Перший урок. "Мій першокласник"
Свято першого дзвоника
Цей сценарій дасть можливість вчителю познайомитися з дітьми,
вчити спілкуватися з дорослими, однолітками;
познайомити дітей між собою, з школою та її завданням;
створювати мотивацію пізнання самих себе; -
розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, уміння
працювати в колективі; - виховувати
інтерес до школи, до навчання.
Мета:
- познайомитися з дітьми, вчити спілкуватися з дорослими, однолітками; познайомити дітей між собою, з школою та її завданням; створювати мотивацію пізнання самих себе;
- розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, уміння працювати в колективі;
- виховувати інтерес до школи, до навчання.
Обладнання:
- квіточки;
- велика рукавичка;
- іграшка (Заєць);
- мікрофон;
- портфель;
- різнокольорові листочки;
- магніти;
- буква Я велика;
- магнітофон
Хід заняття.
І. Привітання.
ІІ. Знайомство
· Казочка «Рукавичка»;
· Загадки «Відгадай казочку»;
. « Моя країна – Україна».
ІІІ. Репортаж з Кривоболківської ЗОШ
· Гра «Скажи Зайчику»;
· Фізхвилинк;.
· Інтерв’ю
· Гра «Вітер дує…».
ІV. Знайомство (риси характеру дитини)
· Кричалка «Я дуже гарна дитина»;
· Гра «І я»;
· Гра «Я не я»;
· Хвилинка медитації;
· Фізхвилинка.
V. Ми школярики
· Гра «Біг асоціацій»;
· Портфоліо»;
. Посвята у однокашники.
VІ. Підсумок заняття
І. Привітання.
Ось дзвінок сигнал подав –
До знайомства час настав!
Добрий день, моя малеча!
Хочу вам, сказать, до речі,
Що дуже я чекала Вас.
Тож радо всіх приймаю в клас.
І як ведеться, хочу вас всіх привітати,
Безкінечно рада у своєму класі зустрічати.
ІІ. Знайомство.
1.Казочка.
А зараз хочу казочку, вам, друзі, розказати…
Може зможете її часом і впізнати.
У мене є хороша звичка –
Носити взимку рукавички.
Одну – дорогою згубила,
Шукала довго я, ходила…
А тут дивлюся з рукавички
Посміхнулись мені личка.
Що за диво? Чудеса!
Великий дім – яка краса!
(вчитель відкриває дошку, на якій в центрі розташована велика рукавичка)
Багато світлих там кімнат,
А в них гарнесеньких малят.
В одній із них я вирішила поселитися,
І житлом, і знанням з друзями поділитися.
Всім хто до мене завітав, я буду рада дуже.
Заходь до мене друже!
Хто-хто у кімнаті цій живе?
Я Наталія Василівна – вчителька ваша.
А ви хто?
- А ось веселі хлопці Гришка, три Сашка
Дуже добре. Вже нас стало п’ятеро.(виходять до вчителя діти і утворюють коло).
- Тук-тук. А хто тут є?
Хтось до нас іще іде?
Це Аринка, Софійка, Марійка -
Подружок надійна трійка.
- Ми чекали вас дівчатка.
Все повніша наша хатка.
- Тук-тук! А ви хто?
- А ось два Кирила і Дмитро, будуть вчитись хлопці-« во».
- Дуже добре, тож заходьте
І товаришів заводьте.
- Як ти звешся, друже мій?
- Це ж – допитливий Сергій.
- Це Маринка, Іринка, дві Євгенії, Юлія, Тетянка і Настуня.
Та ще є у нас хлоп’ята, це брати Максим і Вітька та Євгенко.
Як багато, …
Але зовсім не боюся, що порветься рукавичка,
Бо моя хороша звичка:
Зробити затишно й цікаво в домі цім,
Любим мешканцям моїм.
Будемо ми всі дружити,
В мирі й злагоді всі жити,
Наполегливо трудитись
І старанно вчитись;
Бо тепер усі, а саме, ви і я – одна дружня сім’я.
Один одному всміхнемось і потиснемо руки.
Любі друзі! Вирушаємо пізнавати науки! (учні сідають на місця).
2. Загадки.
Так, як ви іще малі,
То добре знаєте казки.
Бабусі вам розповідали,
Матусі уночі співали.
Отож подивимось якраз,
Який у вас українських казочок запас.
Хто загадку відгадає,
Той рукавичку прикрашає. ( Учень відгадує загадку і прикрашає рукавичку квіточкою).
- Кириле Науменко! Ось тобі загадка
Хто утік від баби з дідом,
Не зміг сидіти на вікні,
Зустрів у лісі різних звірів
І кожному співав пісні? (Колобок)
- Іринко! Спробуй відгадати.
Підробив він голосок,
Став на маминім співати.
Здогадалися малята:
Вовк – не наша мати. (Вовк і семеро козлят)
- Сашо Лабунець! Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться дрижить.
Де не взявсь, кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь.
Й кожен в хаті хоче жить.
Та вже тісно їм усім.
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить і ворушиться й дрижить. (Рукавичка)
- Маринко!
Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати.
В зайця хату відібрала,
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув –
Зайцю хатку повернув. (Коза-Дереза)
- Сергійко!
Цей малий хлопчина
У печі зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало,
На крилечка свої взяло.
Принесло до мама й тата
Частувати пирогами. (Івасик-Телесик)
- Дмитре!
Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі качачі,
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиси півника забрати. (Котик і Півник)
- Тетянко!
Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Він пиріжки і калачі.
Мишенят - не пригощав –
Жоден з них не помагав. (Колосок)
- Софійко!
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок-скок —
Покотився… (Колобок)
- Аринко!
- В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
-Євгенко!
Я — бичок-третячок,
Солом'яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. (Солом'яний бичок)
Солом'яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. (Солом'яний бичок)
-Гришо!
-Яка тварина прикинулася не живою серед дороги? (Лисичка)
-Сашко Мунтяну!
- Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)
-Максиме і Вікторе!
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати. (Ріпка)
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати. (Ріпка)
- Євгеніє Долбнева!
- Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
-Кириле Дяченко!
- Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
-Сашко Ісковських!
- Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
- Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
-Марійко! - Кого в казці «Рукавичка» називали « іклан»? (Кабана)
-Настуне!
Мурка за Жучку,
Жучка за внучку,
Внучка за бабу,
Баба за діда...
Сховалася чіпко
Велика ...(Ріпка)
Мурка за Жучку,
Жучка за внучку,
Внучка за бабу,
Баба за діда...
Сховалася чіпко
Велика ...(Ріпка)
-Стасику!
Маленьке, сіреньке,
Біди наробило,
Щось біле кругленьке
Хвостиком розбило.
Сумує бабуся і плаче,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте принесу!» («Курочка Ряба»)
-Євгеніє Багдасарян!
Вовка зовсім не боявся
І ведмедю не дістався,
Але лисиці на зубок
Все ж потрапив... (Колобок)
-Юліє!
І ведмедю не дістався,
Але лисиці на зубок
Все ж потрапив... (Колобок)
-Юліє!
- Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
3. «Моя країна – Україна»
– Погляньте, діти, на ці квіточки, вони дуже гарні, але всі різні. І діти нашого класу зовсім як квіти. Подивіться один на одного, посміхніться. Чим ми схожі? (Ми всі люди). Чим відрізняємось? (кольором очей, волосся, зростом, характером і т.д.)
– Ми всі різні – маємо різний колір очей, волосся, різний зріст, голос. Але тепер у нас буде багато спільного. Нас об’єднала наша школа, наш клас, ми будемо вчитися, співати, танцювати, веселитися. Тепер ми одна родина, один колектив. Саме в цю хвилину народилася наша сім’я. А ще, діти ми з вами є маленькою краплинкою однієї великої сім'ї українців.
(Учитель демонструє карту України).
– Ось погляньте на карту України – це карта нашої Батьківщини. Це Герб нашої держави, це наш жовто – синій Прапор. У кожному куточку України – живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у місті чи в селі, але всі ми живемо в одній державі – в Україні, яка є для всіх нас єдиною. Україна – це наш рідний батьківський край, і ми несемо в собі його культуру, звичаї, традиції, його пісні і вірші, вбираємо в свою душу рідні серцю краєвиди. Ви зараз продемонстрували гарне знання українських казок, а література одна з гілок культури нашого народу. Ми повинні берегти і примножувати красу нашого краю.
У всьому світі – кожен знає –
Батьківщина лиш одна є.
І в нас вона одна – єдина.
Це наша славна Україна.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна!
ІІІ. Репортаж з Кривобалківської ЗОШ.
Ви загадки відгадали,
Рукавичку заквітчали!
А тепер пора всім вам
Сісти по своїм місцям.
Поки ми оце сідали
До нас гості завітали.
Отакий чудовий заєць. (вчитель достає зайця)
- Привіт малята,
Зараз буду я питати,
Ну а ви відповідати.
Не мені, а ось йому
Вухатому зайчику.
1. Гра «Скажи Зайчику…» (іду між рядами)
- З ким ви проживаєте?(2 учням)
- Як звати матусю?, батька?
- Як називається наше село? (2 учням)
- Яку страву більше всього полюбляє готувати твоя матуся? (2 учням)
- Як називається наша країна?
- Як називають людей, які живуть на Україні?
- Як називається столиця України?
- Як звати бабусю ?, дідуся? (2 учням)
- Скільки тобі років? (2 учням)
2. Фізхвилинка
Ой, зайчисько дуже радий
Хоче з вами пострибати.
А для цього підніміться,
Посміхниться, потягніться.
1,2,3,4,5 –
Будем в лісі крокувать
Там пташок ми зустрічаєм,
Разом з ними політаєм.
Із зайчиськом пострибаєм.
А від вовка повтікаєм.
Наші ручки - 1,2,3, (на пояс) наші ніжки – 1,2,3.
На носок, на каблучок (2р.)
Руку вліво, руку вправо
Ми танцюєм гапачок.
Раз присіли, два присіли,
І за парти тихо сіли.
3. Інтерв’ю.
Вчитель.
Сідайте на свої місця.
Телебачення зустрічати пора.
Вас приїхали знімати,
Щоб по телевізору показати.
Мікрофон до вас прийде,
Інтерв’ю у вас візьме (вчитель одягає окуляри і бере мікрофон)
Уважно слухай запитання
І давай свої міркування.
І так. Увага. Ми ведемо свій репортаж, з Кривобалківської ЗОШ. Зараз ми поспілкуємося з першокласниками, які сьогодні вперше завітали до школи. Я – Ізольда Петрівна.
1. – Ким ви сьогодні стали? (хором)
2. Розкажіть про себе. Чи вередливі чи слухняні? (хором)
3. Хочу поцікавитися яке сьогодні число?
4. То ви вже повинні знати, що зараз ранок, день чи вечір?
5. Коли можна кататися на санчатах взимку чи влітку?
5а. Скільки коліс у машини?
5б. Скільки вогників у світлофора?
5в. Скільки оченят у ляльки?
6. Що роблять ложкою?
7. Що роблять олівцем?
8. А скільки б ви намалювали сонечок на небі?
9. Ви любите природу? (хором)
10. Так. Добре. Ким ти хочеш стати коли виростеш? (лікарем, космонавтом, вчителем)
Вчитель: А щоб стати гарним кухарем, інженером чи банкіром, що потрібно робити? (гарно вчитися).
А щоб гарно вчитися треба знати закони шкільного життя у країні Знань.
ЗАКОНИ НАШОГО ЖИТТЯ
Країна Знань, яку кожен з вас зможе відкрити завдяки своїм зусиллям, має свої закони і ви їх повинні знати.
Заходить вчитель – треба встать,
Коли тобі дозволять – сядь.
Сказати хочеш – не гукай
А тільки руку підіймай.
Ручкою на парті ніколи не пиши,
Підручник і зошит ти свій бережи!
Будь старанним у навчанні
Кожен день уроки вчи !
Щоб не сутулилась спина,
Сядемо рівно неодмінно.
Уважно вчителя ти слухай
І не поводься, як папуга.
Прізвиськ дітям не давай,
А дівчаток захищай!
Клас і школу бережи,
З цього дня вони твої!
Гарні закони у школі ? Але до них ми з вами повернемось більш дітальніше на наступних уроках.Молодці! Дякую вам за співпрацю. Я думаю, що вийде добрий репортаж з Кривобалківської школи. З вами була передача «Малята-школярята».
Країна Знань, яку кожен з вас зможе відкрити завдяки своїм зусиллям, має свої закони і ви їх повинні знати.
Заходить вчитель – треба встать,
Коли тобі дозволять – сядь.
Сказати хочеш – не гукай
А тільки руку підіймай.
Ручкою на парті ніколи не пиши,
Підручник і зошит ти свій бережи!
Будь старанним у навчанні
Кожен день уроки вчи !
Щоб не сутулилась спина,
Сядемо рівно неодмінно.
Уважно вчителя ти слухай
І не поводься, як папуга.
Прізвиськ дітям не давай,
А дівчаток захищай!
Клас і школу бережи,
З цього дня вони твої!
Гарні закони у школі ? Але до них ми з вами повернемось більш дітальніше на наступних уроках.Молодці! Дякую вам за співпрацю. Я думаю, що вийде добрий репортаж з Кривобалківської школи. З вами була передача «Малята-школярята».
4.Гра «Вітер дує на…»
Учитель:
Телебачення пішло
готувати передачу,
а у нас така задача
стати колом всім хуткіш
і пограти веселіш.
Зараз будем вітерцями,
Будем дути уперед.
Ті у кого котик є
(дуємо).
У кого світле волосся,
У кого є сестричка,
У кого є папуга,
У кого хом’ячок є,
У кого косички є,
У кого комп’ютер є,
У кого телевізор є,
У кого братик є,
У кого справжній крокодил є.
ІV. Знайомство з дітьми.
1. Кричалка «Я дуже гарна дитина».
Вчитель:
Далі будем грати так.
Дуже тихо скажем всі
«Я дуже гарна дитина» (лагідно, швидко)
А тепер підвищимо голос.
Скажи голосно «Я дуже гарна дитина»
На весь всесвіт.
Сідайте на місця.
Прихід букви Я
Вчитель:
Ми кричали, верещали
Букви всі повибігали.
А до нас прийшла одна
І красива, і струнка (показую Я)
Голосиста та прудка.
Вона всім допомагає,
У склади вона стрибає.
Працьовита, як бджола,
«Я» і буква, і слово.
Хоче все про вас дізнатись
І трішечки погратись.
Буква «Я» буде питати,
Ну а ви відповідати.
Якщо ви такі як «Я»
Дайте відповідь -: «І я.»
2.Гра «Я …, а ти?»
Я працьовита, а ти? (…і я)
Я щаслива, а ти?
Я сумна, а ти?
Я сильна, а ти?
Я ледача, а ти?
Я охайна, а ти?
Я вперта, а ти?
Я жадібна, а ти?
Я сором’язлива, а ти?
Я смілива, а ти?
Я чесна, а ти?
Я радісна, а ти?
Я вірю у Діда Мороза, а ти?
Я доброзичлива, а ти?
Я спокійна, а ти?
Я вертлява, а ти?
3.Гра «Я - не я»
А тепер продовжим грати –
Треба вам відповідати: «Я – не я!»
Рано вранці хто піднявся?
А хто сонечку всміхався?
Не хотів хто одягатись?
А зарядку хто робив?
Свої ручки хто не мив?
Добре з ранку готувався. Хто?
А ще й досі не вмивався. Хто?
Хто здоровим хоче стати?
А знання хто хоче мати?
Бачу всім вам хочеться знання пізнати.
І гарними першокласниками скоріше стати.
4. Хвилинка медитації.
Вчитель: Бачите сонечко до нас зазирнуло в клас. Ковзнуло по стіні, по ваших личках. Ущипнуло за щічку, полоскотало вашого чуба і почало розсіювати свої промінці. Простягніть до нього свої долоньки. Воно освітило вас, принесло багато тепла, і ви теж стали як сонечко. Ви володарі теплого добра. Ви – радісні і щасливі. Ви – маленькі сонечка. (вчитель включає музику)
5. Фізхвилинка.
Добре те, що сонце світить! (руки вгору)
Добре те, що віє вітер! (хитаються)
Добре те, що оцей ліс! (присідають)
Разом з нами ріс і ріс! («виростають»)
Добре те, що в нашій річці, (піднімаються вгору)
Синя, не брудна водиця (плавають)
І мене матуся рідна, (крокують)
Зустрічає після школи! (стрибають)
Добре гратися на дворі (плещуть у долоні)
Добре вчитися у школі (сідають за парти).
V. Ми школярики
Вчитель:
Молодці! А тепер
Увага! Увага! Увага!
Зараз розмова серйозна!
1. Гра «Біг асоціацій»
Вчитель: Які слова приходять на думку, коли я говорю слово школа ,урок, вчитель? (відповіді учнів)
Вчитель:
Так! Ви малята «молодці»!
А тепер на вас чекає
Гарний ось такий (показую) Портфель
Всі свої думки про школу
Будемо складати в нього.
Всі по черзі підійдуть,
Свій листочок відірвуть.
Якщо будем в школі ми таке робить,
То в портфоліо наше кладіть.
2. «Портфоліо»
На дошці висять листочки, діти зривають їх і дають вчителю.
1. Співати
2. Читати
3. Крутитися
4. Мислити
5. Дружити
6.Вередувати
7. Сердитися
8. Гратися
9. Радіти
10. Допомагати
11. Рахувати
12. Ображати
13. Фантазувати
14. Спілкуватися
15. Поважати
16.Писати
17.Сваритися
18.Малювати
19.Уявляти
20.Любити Батьківщину
21.Розмовляти на уроці
22.Гарно вчитися.
(Вчитель читає, що написано на зворотній сторінці. Дитина, вибравши, що необхідно робити в школі, складає листочок до портфеля.)
- А ті листочки, що не потрібні нам, хай летять у теплі краї.
Вчитель:
А портфель наш дуже радий,
Що розумні ви малята.
Вибрали ті поняття, що
Потрібні для навчання.
Скажемо йому: «Друже!»
Зустрічай нас, ми вже першачки.
3. «Посвята у однокашники»
Вчитель:А зараз найцікавіше. З сьогоднішнього дня ви будете навчатися в одному класі, тому будете називатися однокласниками, і це триватиме 11 років. У давні часи на Україні існувала гарна традиція посвяти першокласників у однокашники. А чому однокашники? У перший день навчання учням готували горщик чарівної каші, якою їх частували. Їли всі з одного горщика одну і ту ж кашу, звідси і пішла назва однокашники. Вважалось, що той хто відвідає цієї каші буде гарним учнем, товаришем, однокласником, одним словом – однокашником. А все це тому, що кожна зернинка цієї чарівної каші вигодована нашою рідною матінкою-землею, напоєна теплою, як материнська сльоза дощовою краплиною, зігріта ніжним сонячним промінцем. І все це тепло, ніжність і любов через зернятка каші передається діткам. Наслідуючи традиціям наших пращурів, я теж хочу почастувати вас такою кашею, оскільки хочу, щоб ми з вами стали дружною шкільною родиною, кожен став гарним учнем, однокашником. А зараз готуйте свою ложку, відвідайте моєї не простої, а чарівної каші. Чим більше ви набиратимете каші в ложку, тим добрішими станете один до одного, сильнішими.
VІ. Підсумок уроку
Вчитель:
Закінчується заняття!
Вже додому вам пора!
Попрацювали ви завзято.
Дуже гарні ви малята!
А скажіть тепер мені,
Вам сподобалось чи ні? (так, ні)