пятница, 12 марта 2021 г.

Скарби України.

 

Україна дивовижна: найцікавіші факти

Почну зі слів Маяковського: "А що ми знаємо про лице України?". Навіть ті, хто народився і все життя прожив в Україні або мало про неї знають, або не знають зовсім. Уяви собі, що ти спілкуєшся з іноземцями й вони просять тебе розповісти щось про твою країну, що ти їм розкажеш? Про борщ і сало, і про двох знаменитих Шевченко вони, повір, знають. Щоб не вдарити в бруд обличчям, пропонуємо дізнатися більше про Україну разом з нами, і коли за кордоном тебе запитають, звідки ти, з гордістю відповісти: "я - українець!".

Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак з найбільшою в світі вантажопідйомністю - Ан-225 «Мрія». Спочатку він проектувався для транспортування космічних кораблів. Зараз «Мрія» виконує комерційні вантажні перевезення.

Першу в світі конституцію прийняли в Україні 5 квітня 1710. Зробив це Пилип Орлик, гетьман Запорізького війська, вона називалася «Конституція прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787-м, у Франції та Польщі - тільки в 1791.

В Україні найбільші у світі запаси марганцевої руди - 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу.

Найбільші чоловічі монастирі іменуються Лаврами. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них знаходяться в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві, що отримала цей статус ще в 1598, Свято-Успенська Лавра у м. Почаїв і Святогірська Свято-Успенська Лавра в Донецькій області.

Острозька академія - перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстаріша українська науково-освітня установа.

Перша гасова лампа винайдена у Львові працівниками аптеки «Під золотою зіркою» Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом в 1853-му. У тому ж році у львівському шпиталі була проведена перша хірургічна операція при освітленні гасовою лампою.

Пам'ятники великому українському поетові Тарасу Шевченку встановлені в 1200 місцях по всьому світу.

Станція метро «Арсенальна» у Києві - найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960р однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні сховища для політичної верхівки.

Український духовий інструмент трембіта - найдовший духовий музичний інструмент у світі.

Найкоротша головна вулиця всіх столиць світу, але в той же час одна з найширших і найкрасивіших - Хрещатик у Києві. Її довжина всього 1225 м.

Найдавніша відома вченим карта, а також стародавнє поселення Homo Sapiens знайдені в Україні: розташовані в с. Межиріч Канівського району Черкаської області. Їм близько 14,5-15 тисяч років.

Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найбільш екологічні ракетоносії у світі.

Найдовша печера України й друга в світі (поступається за протяжністю тільки Мамонтовій печері в США) називається «Оптимістична», знаходиться на Поділлі. Це гіпсова печера на глибині 20 м, протяжністю 216 км.

Географічний центр Європи знаходиться в місті Рахів в мальовничих Карпатах.

Найстаршим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

Українці зробили найбільший у світі келих для шампанського об'ємом в 56,25 л. Це офіційний світовий рекорд Гіннесса.

Третій найбільш відвідуваний в світі Макдональдс знаходиться у Києві біля залізничного вокзалу.

Україна займає четверте місце в світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України відноситься до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення - вище середньоєвропейського рівня.

Армія УПА встановили абсолютний рекорд, утримуючись на фактично окупованій території майже двадцять років. Технології та методи українських вояків вивчали навіть кубинські повстанці Фіделя Кастро. "Якби у мене була така армія, як УПА, німецький чобіт ніколи не топтав би землю Франції", - говорив Шарль де Голль, президент Франції в 1958-1969 роки.

Україна за власною ініціативою відмовилася від третього у світі за величиною арсеналу ядерної зброї. У момент проголошення незалежності, на території України було розташовано більше тисячі ядерних боєголовок і ракет, третій за величиною ядерний потенціал після Росії та Америки. Боєголовки і ракети були передані Україні, а бункери були знищені. У відповідь на це Україна отримала гроші за роззброєння, а також гарантії безпеки від ядерних держав.

На конкурсі краси мов у Парижі в 1934 році українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.

На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні грунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили чорнозем на поїздах.

Принципи популярної боротьби айкідо: "Хто діє проти мене - той діє проти Бога" базуються на внутрішньому девізі козаків-характерників, які були представниками Запорізької Січі: "Коли противник тільки вирішив на мене напасти, він уже переможений".

До майже повного руйнування в 1240 році монголо-татарами, Київ був одним з найбільших міст Європи, в п'ятдесят разів більший Лондона, в десять - Парижа. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. Його населення становило близько 50 000 жителів. Щоб знову досягти таких демографічних показників, знадобилося близько 600 років.

Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 він побачив її роботи на виставці, сказав, що вони геніальні й порівняв Катерину з відомою всьому світу художницею Серафін Луіс.

Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень - це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.

Під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899-1902 рр. командир одного із загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль. До речі, в 1917 Юрій працював в уряді Української Народної Республіки, а в 1943 Юрій Будяк помер у радянському концтаборі.

В Україні поблизу Нікополя, на косі біля м. Лапинці, на одному з рукавів Дніпра можна побачити, а точніше почути явище, яке рідко зустрічається у світі, - співучі піски.

У містечку Бердичів в костьолі Святої Варвари 14 березня 1850 місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком У цьому ж місті довгий час жив Фредерік Шопен, який крім написання музики також керував роботами по реставрації тамтешнього органу.

Федір Достоєвський за походженням українець. Як і художник Ілля Рєпін.

У 1931 році в СРСР українців було більше, ніж росіян. В результаті репресій за шість років зникло 55 мільйонів.

Одна з найбільших пустель Європи знаходиться в Україні. Це - Олешківські піски, які знаходяться в Цюрупинському районі (стара назва Цюрупинська - Олешки), в 30 км на схід від Херсона.

В основі знаменитої арії Summertime, яку написав Джордж Гершвін в 1935 для опери «Поргі й Бесс» лежить українська колискова «Ой, ходить сон коло вікон». Цю пісню Гершвін почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного Хору під керівництвом Олександра Кошиця. Композицію Гершвіна виконало безліч виконавців: Луї Армстронг, Елли Фіцджеральд, Чарлі Паркер.

Комментариев нет:

Отправить комментарий