воскресенье, 28 февраля 2021 г.

Цікаві факти про кактуси.

 

50 найцікавіших фактів про кактуси


1. Кактуси — це колючі рослини, які можуть рости в найскладніших умовах.

Їх часто вирощують як домашні рослини.

2. Всього в світі існує близько 3 тисяч видів кактусів.

3. Перші їх види з’явилися на Землі, за різними оцінками, 30-35 мільйонів років тому.

4. Сучасна назва «кактус» для цього виду рослин придумав Карл Лінней. Воно походить від давньогрецького слова «кактос», що був позначенням будь-якого рослини з колючками.

5. Кактуси — довголітні рослини, деякі види живуть сотні років.

6. До відкриття Колумбом Нового світу, Веспуччі та іншими мореплавцями кактуси були невідомі європейцям.

ГІГАНТСЬКИЙ КАКТУС

7. Видів цієї рослини дуже багато. Одні з них виростають до 20 метрів у висоту (цереус гігантський), а інші ледь досягають декількох сантиметрів.

8. Запиленням кактусів займаються бджоли, метелики, пташки колібрі і навіть кажани.

9. Кактуси є недотрогами. Хоча ця рослина і невибаглива, але не любить зайвої уваги. Зайві маніпуляції можуть привести до загибелі.

10. Кактуси пристосувалися до життя в пустелі, вони можуть спокійно переносити жару до +60 градусів.

11. Завдяки красі і невибагливості багато кактуси швидко стали досить популярні в якості кімнатних рослин, хоча, звичайно, з примірники складно порівняти з величними велетнями, які ростуть в дикій природі.

12. Домашні кактуси не треба часто повертати іншим боком до сонячного світла. Це загрожує послабленням рослини і навіть випаданням голок.

13. У деяких країнах вирощують цілі плантації кактусів для отримання барвник червоного кольору.

14. У стеблах кактусів зберігаються запаси води, яка, як правило, безпечна для людини (обережно, є отруйні кактуси).

15. У Мексиці дуже популярний десерт з скибочок кактуса в цукрі.

16. Ці пустельні рослини стали символом штату Арізона.

17. Ряд експериментів показав, що в сухолюбивих рослинах містяться антибіотики, вбиваючи 85 відсотків організмів, які можуть атакувати рослину.

18. Багато людей дотримуються думки про те, що пустельна рослина поглинає випромінювання. Насправді, це не так. Цей міф випливає з цікавого факту про рослину: вона краще росте на територіях, де рівень електромагнітного випромінювання підвищений (так співпало).

19. Одного разу кактуси-опунції ледь не стали причиною екологічної катастрофи в Австралії. Завезені на цей материк опунції стрімко захоплювали все нові простори, витісняючи інші рослини і своїми колючками вбиваючи худоба, яка їх поїдала. Впоратися з кактусовою навалою допомогла завезена для цієї мети аргентинська моль. Їй в Австралії навіть встановили пам’ятник.

20. Колумб першим, хто побачив, що колючі рослини вживають у їжу. Він побачив, як аборигени їдять «колючі дині», які незабаром стали називати кактусами.

21. Самий маленький у світі кактус блоссфельдія. Його висота коливається від 1 до 3 сантиметрів.

22. Лофофора Вільямса шанується як божественна рослина багатьма індійськими племенами Латинської Америки. Індіанці впевнені, що з цим кактусом при зустрічі необхідно вітатися, інакше рослина образиться і накликає на нечемного людини псування.

КАКТУСИ В МЕКСИЦІ

23. Аборигени Південної Америки довгий час користувалися голками кактусів в хірургічних цілях, застосовуючи їх при зашиванні ран.

24. У багатьох народів Новий рік асоціюється з ошатною красунею-ялинкою, але не у мексиканців, тому що в Мексиці замість ялинки прикрашають кактуси великих розмірів.

25. Самий великий кактус досягав у висоту майже 25 метрів. У 1978 році він припинив своє існування через стихію.

26. Віслюки у Південній Америці вміють збивати копитами колючки з кактусів, щоб потім їх спокійно з’їсти. Європейські тварини такими навичками не володіють.

27. Стебла кактусів служать матеріалом для виготовлення традиційних аргентинських барабанів.

28. У Парагваї зелені колючки в печеному вигляді вважаються справжнім делікатесом.

29. Кактуси не мають відношення до текіли. Багато людей помилково припускають, що текіла робиться з соку колючої рослини, але це омана. Текілу роблять з агави.

30. Люди, які вважають, що не можна пересаджувати кактуси, аж ніяк не праві. Рослини потребують пересадки раз в рік. Це стимулює ріст коренів, сприяє цвітінню.

САД З КАКТУСІВ В МОНТЕ — КАРЛО

31. В Монте-Карло на березі Середземного моря висаджено цілий сад з кактусів різних видів і розмірів.

32. В кактусах в зелених колючках міститься безліч вітамінів і інших корисних речовин. Тому кактуси використовують як в медицині, так і в косметології. Наприклад, з них виготовляють мило і шампуні.

33. Вчені довели, що колючки кактусів іонізують повітря.

34. Собаки і вовки дуже бояться кактусів, навіть якщо бачать їх вперше.

35. У Мексиці кактуси є їжею для корів, тому що багато фермери переконані, що зелені рослини збільшують кількість молока.

КВІТУЧІ КАКТУСИ

36. Багато людей вірять, що кактуси цвітуть лише раз у житті, але це не так. Рослина цвіте щороку.

37. Коріння кактусів, на відміну від коренів дерев, заглиблюються в землю лише незначно, з-за чого їх легко викорчувати або повалити. А ось в ширину вони розростаються значно, щоб у випадку дощу увібрати вологу з максимально доступною площі.

38. У деяких видах кактусів міститься дурманна речовина — мескалін. При вживанні людина відчуває галюцинації.

39. Раніше мескалін, що міститься в пустельних рослин, використовували шамани, щоб поринути в транс.

40. За ввезення в Росію деяких видів кактусів можна отримати тюремний термін.

41. Біля селища Новий Світ в Криму є поле, на якому в дикому вигляді ростуть кактуси.

42. Перша в Європі колекція кактусів з’явилася в 16-му столітті в Лондоні, зібрана допитливим місцевим аптекарем.

43. Від 75 до 90 відсотків маси кактуса становить вода. Точне значення залежить від виду рослини і його забезпеченості вологою в поточний момент.

44. Найвищий кактус, коли-небудь знайдений, зріс до 24 метрів, а його вік оцінюється в 150 років. Він досі росте, перебуваючи під офіційним захистом держави. За його пошкодження влади обіцяють 25 років в’язниці.

45. У 1956 році в тілі одного жителя Бразилії за 15 секунд виявилося 267 голок кактусів. Цей сумнівний рекорд поки нікому не вдалося перевершити.

46. Шипи замінюють кактусів листя, але з них випаровується набагато менше вологи, ніж з плоских листів. Інша їх функція — захист рослини від тварин.

47. Мексиканські фермери активно годують корів кактусами-опунциями, що містять багато води, так як це дозволяє збільшити надої молока. Коровам така їжа по душі, але її доводиться очищати від колючок, перш ніж годувати тварин, інакше вони можуть поранитися.

48. В деяких країнах Латинської Америки домовласники висаджують уздовж паркану ряди колючих кактусів для додаткового захисту. Подолати таку стіну вкрай складно.

49. У Парагваї і Болівії на межі зникнення опинилися кактуси виду Neowerdermannia/ Weingartia.

50. Кактуси грають важливу роль в екосистемі тих регіонів, де виростають.

=========================================.

суббота, 27 февраля 2021 г.

Цікаві факти про Мексику та кактуси.

 Цікаві факти про кактуси

Батьківщиною кактусів є Південна і Північна Америка.


До приходу європейців в Америку, корінні жителі Америки використовували кактус в їжу, в якості медичних препаратів або барвника.


У Мексиці кактус під назвою «Opuntia ficus – індика» є одним з улюблених харчових рослин.


В Європу, кактуси були завезені в 16 столітті, в якості декоративних рослин.


Любителів кактусів називають «таксистами».


Кактуси можуть бути зеленими, блакитно-коричневого або зеленого кольору. Вони мають воскоподібну речовину на поверхні, яка запобігає втраті води через транспірації (втрата води через маленькі отвори, коли зовнішня температура висока).


Кактуси мають колючки замість листя. Шипи мають дві основні функції: вони запобігають втраті води через транспірацію і тримають рослину в безпеці від тварин.


Так як кактуси ростуть в посушливих районах, вони поглинають велику кількість води і зберігають її в стеблах і корінні в періоди посухи. Крім збереження води, стебла відіграють роль фотосинтезу (виробництво продуктів харчування за допомогою сонячного світла і вуглекислого газу).


Вода з кактуса має більш високу щільність у порівнянні з водопровідною водою, але вона безпечна для пиття .


У світі є близько 2 тис. видів кактусів. dovidka.biz.ua


Кактуси можуть досягати 20 метрів у висоту.


Метелики, бджоли, кажани і колібрі є основними запилювачами кактусів.


Шипи кактусів можуть бути використані у виробництві гачків, гребінця і голок. Плоди можна використовувати в якості їжі.


Деякі кактуси виробляють, речовину мескалін, яка викликає галюциногенні ефекти.


Кактуси живуть від 15 до 300 років, залежно від виду .


Цікаві факти про Мексику

Мексика – це не тільки квітчасті пончо, забавні сомбреро, міцна текіла та гострі бурітос. Це ще й відмінний пляжний відпочинок під пальмами на курортах Карибського і Тихоокеанського узбережжя, першокласні готелі, цікаві екскурсії по гірських містах ацтеків і руїни часів індіанців майя, стародавні піраміди, димлячі вулкани та католицькі собори.

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

Читайте цікаві факти про Мексику та відкривайте найколоритнішу країну Центральної Америки разом із нами!

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

1. Мексика подарувала світу шоколад, кукурудзу і перець чилі.

2. Мексиканці – це бурхлива суміш нащадків ацтеків, сапотеків, майя, іспанців та інших культур. У сільській місцевості люди до сих пір можна знайти більше 50 місцевих мов!

3. Текілу виготовляють із блакитної агави (а не з кактусів). Агава – це рослина, яка відноситься до сімейства спаржевих і виглядає як невеликий кущ із колючками (мабуть, тому і з’явився стереотип про кактуси).

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

4. Вода в Карибському морі дуже тепла – близько 25-28 градусів круглорічно.

5. Пісок на карибському узбережжі коралового походження – дуже дрібний, білий і майже не нагрівається. У 40 градусну спеку по ньому можна абсолютно спокійно ходити босоніж.

6. Мексиканська кухня визнана найгострішою в світі. Тут відомо 80 сортів перцю чилі.  

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

7. Текіла – це міцний алкогольний напій, який виробляють виключно у місті Текіла, що на заході мексиканського штату Халіско. Всі інші алкогольні напої із агави називають «мескаль».

8. Чай мексиканці не п’ють взагалі. Зате як ніхто інший мають тяму в найсмачнішому гарячому шоколаді.

9. «Арбол-де-Тул» – найстаріше дерево світу, що росте у Мексиці.

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

10. Кінсеаньєра (Quinceañera) – одна із найважливіших подій в житті мексиканської дівчини.
Це день її 15-ліття, вступ у доросле життя. Святкування цього свята влаштовується масштабне із церемонією у церкві, дорогими нарядами, відеозйомкою, а потім – масштабним застіллям та танцями. 

11. Місто індіанців майя Чичен-Іца, що знаходиться на півострові Юкатан, відноситься до списку “7 нових чудес світу”.

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

12. Мексика розташована у «Вогняному кільці» (Ring of Fire) – однієї із найсильніших зон землетрусів і вулканів на Землі.

13. Мексиканські наркокартелі заробляють близько 152 млн доларів на рік на вирощуванні та продажі авокадо.

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

14. Корида – це національний вид спорту Мексики.

15. Мексиканець Карлос Слім Елу кілька разів за останні п’ять років займав титул найбагатшої людини на землі. Його капітал становить близько 70 мільярдів доларів. 

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику

16. У мексиканців особливе ставлення до смерті та померлих. Черепи – це один із найголовніших та найулюбленіших сувенірів та прикрас для будинку /одягу/їжі! На похороні ніхто не страждає, а 2 листопада, в День усіх Мертвих, вся країна йде на кладовище, де на надгробках померлих родичів влаштовує нічні гуляння.

Імперія-Тур | Цікаві факти про Мексику


Що нам подарувала Америка.

 

Томат

Родина — Южная Америка, в том числе Перу. «Окультурился» в Мексике. На языке науатль, которым пользовались ацтеки, это слово звучало как «томатль». В Европе оказался после открытия Нового Света — в XVI веке — и стал называться проще: томат. Итальянцы переименовали плод в «поммо д’оро» («золотое яблоко», первые томаты были желтоплодными). Отсюда полюбившееся нам название «помидор».

Но растения долгое время возделывали как декоративные и лекарственные, а их плоды считались смертельно ядовитыми.

Такое отношение сохранилось даже после того, как томаты перевезли обратно через океан и стали разводить на территории нынешних США и Канады. Например, в 1820 году осужденного на смертную казнь офицера заставили есть томат, что не нанесло никакого ущерба его здоровью. На жизнь президента Линкольна неудачно покушались, подмешивая ему помидор в еду. 

В России томат выращивают с конца XIX века. В это время огородники уже не сомневались, что это «их» растение. 

Перец овощной

Эта культура родом из той части Америки, где сейчас расположены Мексика и Гватемала. Возделывался он уже на заре земледелия. В Европу перец привезен лично Христофором Колумбом. В отличие от томата он довольно быстро понравился европейцам. Вероятно, попал в Россию через Болгарию, но распробовали его у нас только с середины XVIII века.

Тыква, кабачок, патиссон

Древние культуры родом из Америки, где они возделывались более 5000 лет. Приехали в Европу с португальцами из Бразилии в начале XVI века. Практически сразу полюбились жителям Европы и России.

Фасоль овощная

Родина — тропические районы Южной и Центральной Америки. Возделывалась индейцами задолго до нашей эры (предполагается, что древние индейцы выращивали ее совместно с кукурузой). Фасоль была привезена в Европу моряками Колумба, а в России появилась уже после того, как жители Старого Света научились ее вкусно готовить: в XVII-XVIII вв.

Кукуруза овощная

Возникла на территории нынешней Мексики, возделывалась с незапамятных времен. Ко времени открытия Америки была одной из основных продовольственных культур местного населения. Семена попали в Европу благодаря испанцам. А вот к нам кукуруза попала более сложным путем: португальцы доставили ее в Азию, оттуда она пришла в Грузию и уж затем — в Россию. 

Картофель

«Второй хлеб» на протяжении столетий был достоянием жителей Южной Америки. Когда клубни были привезены в Европу легендарной экспедицией Колумба, их встретили вовсе не с тем восторгом, которого они заслуживали.

Знакомство с картофелем сопровождалось множеством недоразумений. Известна забавная история о том, как вернувшийся из Америки адмирал поручил садовнику посадить картофель, а когда кустики подросли, решил угостить заморским блюдом своих гостей. Повар по незнанию приготовил тушеную ботву. Блюдо вышло омерзительным, и разочарованный адмирал в гневе распорядился выкопать и сжечь оставшиеся растения. Слуги так и сделали, но потом обнаружили в золе аппетитно пахнущие клубни.

Одним из пропагандистов картофеля был французский аптекарь Пармантье. Он преподнес букет из картофельных цветов в королевский дворец. Монархам цветочки так понравились, что ими даже стали украшать наряды и прически. Королю пришлись по нраву и клубни: он стал постоянно заказывать их на обед. Чтобы заинтересовать крестьян картошкой, поля демонстративно охраняли, но, когда созревал урожай, стража с наступлением темноты расходилась по домам. Это подействовало лучше, чем прямая пропаганда: люди тайком забирали клубни, варили, ели их и сажали у себя.

Правдивы эти истории или нет, но достоверно известно, что в первые 150 лет после появления картофеля в Европе к нему относились с подозрением. Священники подливали масла в огонь, призывая отказываться от этого продукта в проповедях на том основании, что он не упоминается в Библии.

12 цікавих фактів про Північну Америку

  1. У Північній Америці проживає понад 500 млн. осіб. До речі, в Індії та Китаї живе майже в 3 рази більше людей, ніж тут

  2. Найбільшу територію континенту займає Канада, якій належить 2-е місце (після Росії) в світі за площею.

  3. Цікаво, що в Північній Америці розташовується 23 незалежних держави.

  4. Чи Знали ви про те, що острів Гренландія відноситься до даного континенту лише географічно? А от в політичному плані він належить Данії – країні з Європи.

  5. Північна Америка була названа на честь мореплавця Амеріго Веспуччі. Однак згідно з офіційною версією першим європейцем, нога якого ступила на цей материк, був іспанський мандрівник і дослідник Христофор Колумб.

  6. На думку фахівців, в давнину Азія і Північна Америка були з’єднані перешийком, який пізніше виявився під водою. Сьогодні на цьому місці знаходиться Берингова протока.

  7. Найбільшу небезпеку для Північної Америки представляють потужні торнадо, що руйнують все на своєму шляху.

  8. Цікавий факт, що найвища температура, зареєстрована тут, досягла 57⁰С. Рекорд був зафіксований в Долині Смерті (Каліфорнія).

  9. Найбільшим містом Північної Америки є Мехіко – столицю Мексики. У ньому проживає понад 9 млн. осіб. Цікаво, що в межах агломерації цього міста кількість населення перевищує 22 млн.

  10. Саме на цьому континенті знаходиться найбільш великий і глибокий каньйон в світі – Великий каньйон.

  11. Міссісіпі є найдовшою річковою системою не тільки на Північноамериканському континенті, але і на всій планеті.

  12. Північна Америка є материком, де не існує жодної держави, без виходу до моря.

четверг, 25 февраля 2021 г.

Цікаві імена індіанців.

 

Цікаві імена індіанців.

Індіа́нці — загальна назва корінного населення Америки (за винятком ескімосів і алеутів), яку їм дав мореплавець Христофор Колумб, оскільки вважав, що відкритий ним континент — Індія.


Знамениті  індіанці.


Чоловічі  імена



  • Чоловічі імена
    Амитолавеселка
    Аренкзірка
    Вихоголовний
    Вэравітер
    Ісіолень
    Квахуорел
    Келворобей
    Керукведмідь
    Нутовогонь
    Токэлалисиця
    Точопума
    Тсскеля
    Хотабілий
    Чуазмія
    Яссніг
  • Жіночі імена
    Адсиласвітанок
    Апониметелик
    Джекимісяць
    Иокидощ
    Ісіолень
    Кімітаємниця
    Коконіч
    Мэйэрамудра
    Новаметелик
    Пэкважаба
    Сіхуквітка
    Туваземля
    Уокипритулок
    Хериткрасива
    Шимамати


воскресенье, 21 февраля 2021 г.

Рекорди Північної Америки.

 Рекорди Північної Америки



Підготувала вчитель географії Городищенської загальноосвітньої школи І- ІІІ с...

Гора Мак - Кінлі Мак – Кінлі – гора в Кордильєрах, найвища точка Північної Ам...
Слайд 2

Гора Мак - Кінлі Мак – Кінлі – гора в Кордильєрах, найвища точка Північної Америки. Знаходиться в одному з гірських хребтів Аляски, США. Висота 6194м. Географічне положення 63° пн.ш., 151 сх. д. Вперше подолана в 1913 році.

Долини Смерті Долина Смерті – міжгірська западина в американських штатах Калі...
Слайд 3

Долини Смерті Долина Смерті – міжгірська западина в американських штатах Каліфорнія і Невада, найнижча западина в Північній Америці (68 м. нижче рівня моря). Середня температура сягає 46°С.

Річка Міссісіпі Міссісіпі – найдовша річка в США, і одна з найбільших річок с...
Слайд 4

Річка Міссісіпі Міссісіпі – найдовша річка в США, і одна з найбільших річок світу. Довжина 3734 км., площа басейну 2981 тис. км. кв.

Великі озера Великі озера являють собою найбільше після Байкалу нагромадження...
Слайд 5

Великі озера Великі озера являють собою найбільше після Байкалу нагромадження прісної води на Землі

Озеро Верхнє Озеро Верхнє – найбільше з п‘яти Великих озер Північної Америки....
Слайд 6

Озеро Верхнє Озеро Верхнє – найбільше з п‘яти Великих озер Північної Америки. Це найбільше прісноводне озеро за площею і четверте – за об‘ємом. Площа становить 82,413 км.кв.

Острів Гренландія Гренландія – найбільший острів Землі. Розташований між Півн...
Слайд 7

Острів Гренландія Гренландія – найбільший острів Землі. Розташований між Північною Атлантикою і Північним Льодовитим океаном.

Півострів Лабрадор Лабрадор – півострів на сході Канади. Знаходиться між Гудз...
Слайд 8

Півострів Лабрадор Лабрадор – півострів на сході Канади. Знаходиться між Гудзоновою протокою та Атлантичним океаном. Площа півострова становить 1, 4 млн. км. кв.

Великий Каньйон Колорадо В Північній Америці знаходиться сама найбільша назем...
Слайд 9

Великий Каньйон Колорадо В Північній Америці знаходиться сама найбільша наземна ущелина – Великий каньйон Колорадо. Це один з найбільших каньйонів у світі. Довжина каньйона 446 км, глибина 1600 м, ширина на поверхні 8 -25 км, на дні -1 км.