50 найцікавіших фактів про кактуси
1. Кактуси — це колючі рослини, які можуть рости в найскладніших умовах.
Їх часто вирощують як домашні рослини.
2. Всього в світі існує близько 3 тисяч видів кактусів.
3. Перші їх види з’явилися на Землі, за різними оцінками, 30-35 мільйонів років тому.
4. Сучасна назва «кактус» для цього виду рослин придумав Карл Лінней. Воно походить від давньогрецького слова «кактос», що був позначенням будь-якого рослини з колючками.
5. Кактуси — довголітні рослини, деякі види живуть сотні років.
6. До відкриття Колумбом Нового світу, Веспуччі та іншими мореплавцями кактуси були невідомі європейцям.
7. Видів цієї рослини дуже багато. Одні з них виростають до 20 метрів у висоту (цереус гігантський), а інші ледь досягають декількох сантиметрів.
8. Запиленням кактусів займаються бджоли, метелики, пташки колібрі і навіть кажани.
9. Кактуси є недотрогами. Хоча ця рослина і невибаглива, але не любить зайвої уваги. Зайві маніпуляції можуть привести до загибелі.
10. Кактуси пристосувалися до життя в пустелі, вони можуть спокійно переносити жару до +60 градусів.
11. Завдяки красі і невибагливості багато кактуси швидко стали досить популярні в якості кімнатних рослин, хоча, звичайно, з примірники складно порівняти з величними велетнями, які ростуть в дикій природі.
12. Домашні кактуси не треба часто повертати іншим боком до сонячного світла. Це загрожує послабленням рослини і навіть випаданням голок.
13. У деяких країнах вирощують цілі плантації кактусів для отримання барвник червоного кольору.
14. У стеблах кактусів зберігаються запаси води, яка, як правило, безпечна для людини (обережно, є отруйні кактуси).
15. У Мексиці дуже популярний десерт з скибочок кактуса в цукрі.
16. Ці пустельні рослини стали символом штату Арізона.
17. Ряд експериментів показав, що в сухолюбивих рослинах містяться антибіотики, вбиваючи 85 відсотків організмів, які можуть атакувати рослину.
18. Багато людей дотримуються думки про те, що пустельна рослина поглинає випромінювання. Насправді, це не так. Цей міф випливає з цікавого факту про рослину: вона краще росте на територіях, де рівень електромагнітного випромінювання підвищений (так співпало).
19. Одного разу кактуси-опунції ледь не стали причиною екологічної катастрофи в Австралії. Завезені на цей материк опунції стрімко захоплювали все нові простори, витісняючи інші рослини і своїми колючками вбиваючи худоба, яка їх поїдала. Впоратися з кактусовою навалою допомогла завезена для цієї мети аргентинська моль. Їй в Австралії навіть встановили пам’ятник.
20. Колумб першим, хто побачив, що колючі рослини вживають у їжу. Він побачив, як аборигени їдять «колючі дині», які незабаром стали називати кактусами.
21. Самий маленький у світі кактус блоссфельдія. Його висота коливається від 1 до 3 сантиметрів.
22. Лофофора Вільямса шанується як божественна рослина багатьма індійськими племенами Латинської Америки. Індіанці впевнені, що з цим кактусом при зустрічі необхідно вітатися, інакше рослина образиться і накликає на нечемного людини псування.
23. Аборигени Південної Америки довгий час користувалися голками кактусів в хірургічних цілях, застосовуючи їх при зашиванні ран.
24. У багатьох народів Новий рік асоціюється з ошатною красунею-ялинкою, але не у мексиканців, тому що в Мексиці замість ялинки прикрашають кактуси великих розмірів.
25. Самий великий кактус досягав у висоту майже 25 метрів. У 1978 році він припинив своє існування через стихію.
26. Віслюки у Південній Америці вміють збивати копитами колючки з кактусів, щоб потім їх спокійно з’їсти. Європейські тварини такими навичками не володіють.
27. Стебла кактусів служать матеріалом для виготовлення традиційних аргентинських барабанів.
28. У Парагваї зелені колючки в печеному вигляді вважаються справжнім делікатесом.
29. Кактуси не мають відношення до текіли. Багато людей помилково припускають, що текіла робиться з соку колючої рослини, але це омана. Текілу роблять з агави.
30. Люди, які вважають, що не можна пересаджувати кактуси, аж ніяк не праві. Рослини потребують пересадки раз в рік. Це стимулює ріст коренів, сприяє цвітінню.
31. В Монте-Карло на березі Середземного моря висаджено цілий сад з кактусів різних видів і розмірів.
32. В кактусах в зелених колючках міститься безліч вітамінів і інших корисних речовин. Тому кактуси використовують як в медицині, так і в косметології. Наприклад, з них виготовляють мило і шампуні.
33. Вчені довели, що колючки кактусів іонізують повітря.
34. Собаки і вовки дуже бояться кактусів, навіть якщо бачать їх вперше.
35. У Мексиці кактуси є їжею для корів, тому що багато фермери переконані, що зелені рослини збільшують кількість молока.
36. Багато людей вірять, що кактуси цвітуть лише раз у житті, але це не так. Рослина цвіте щороку.
37. Коріння кактусів, на відміну від коренів дерев, заглиблюються в землю лише незначно, з-за чого їх легко викорчувати або повалити. А ось в ширину вони розростаються значно, щоб у випадку дощу увібрати вологу з максимально доступною площі.
38. У деяких видах кактусів міститься дурманна речовина — мескалін. При вживанні людина відчуває галюцинації.
39. Раніше мескалін, що міститься в пустельних рослин, використовували шамани, щоб поринути в транс.
40. За ввезення в Росію деяких видів кактусів можна отримати тюремний термін.
41. Біля селища Новий Світ в Криму є поле, на якому в дикому вигляді ростуть кактуси.
42. Перша в Європі колекція кактусів з’явилася в 16-му столітті в Лондоні, зібрана допитливим місцевим аптекарем.
43. Від 75 до 90 відсотків маси кактуса становить вода. Точне значення залежить від виду рослини і його забезпеченості вологою в поточний момент.
44. Найвищий кактус, коли-небудь знайдений, зріс до 24 метрів, а його вік оцінюється в 150 років. Він досі росте, перебуваючи під офіційним захистом держави. За його пошкодження влади обіцяють 25 років в’язниці.
45. У 1956 році в тілі одного жителя Бразилії за 15 секунд виявилося 267 голок кактусів. Цей сумнівний рекорд поки нікому не вдалося перевершити.
46. Шипи замінюють кактусів листя, але з них випаровується набагато менше вологи, ніж з плоских листів. Інша їх функція — захист рослини від тварин.
47. Мексиканські фермери активно годують корів кактусами-опунциями, що містять багато води, так як це дозволяє збільшити надої молока. Коровам така їжа по душі, але її доводиться очищати від колючок, перш ніж годувати тварин, інакше вони можуть поранитися.
48. В деяких країнах Латинської Америки домовласники висаджують уздовж паркану ряди колючих кактусів для додаткового захисту. Подолати таку стіну вкрай складно.
49. У Парагваї і Болівії на межі зникнення опинилися кактуси виду Neowerdermannia/ Weingartia.
50. Кактуси грають важливу роль в екосистемі тих регіонів, де виростають.
=========================================.