среда, 27 января 2021 г.

Полярники.Антон Омельченко.Полярна станція.

Довідка: Україна отримала свою антарктичну станцію "Академік Вернадський" 6 лютого 1996 року на підставі міжурядового Меморандуму про передачу Україні британської антарктичної станції "Фарадей". Вона розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови. Наразі це єдина українська антарктична станція. Цілий рік там працюють 11-13 полярників.


1-а група українських науковців, що прибула на станцію у листопаді 1995 року, разом з британськими полярниками
Фото: life.pravda.com.ua
Офіс радиста на станції. Передова група 1 УАЕ (4 науковці прибули на станцію в листопаді 1995-го) зустрічає Різдво разом з британцями. Фото з архіву Романа Братчика
6 лютого 1996-го біля станції "Фарадей" в Антарктиді, поряд з британським, підняли український прапор
Антарктичне літо 1996 року. Роман Братчик, Віктор Павлик, Павло Крушеницький на острові Барселот. Берці, жилети виготовлено в Україні, бейсболки – подарунок американських колег зі станції «Палмер». Фото з архіву Романа Братчика

До 25-річчя Української антарктичної станції "Академік Вернадський" опублікували архівні фото з Першої української антарктичної експедиції.

Велика Британія безкоштовно передала Україні свою антарктичну станцію "Фарадей". Та 6 лютого 1996 року, коли англійські колеги попрощалися перед відправленням на "велику землю", останній бейзкомандер "Фарадея" Данкан Хейг жартома зажадав символічної плати за станцію. Мовляв, така прикмета, пише Експедиція ХХІ.

"Я дістав з кишені один фунт і віддав Хейгу. Той вмить побіг до майстерні, вхопив інструменти і тут же "вмурував" монету в дерев'яну стільницю бару "Фарадей", – згадує керівник 1 УАЕ, геофізик Геннадій Міліневський.


Свою назву станція отримала з ініціативи першого керівника Українського антарктичного центру, академіка Петра Гожика. Він запропонував дати українській науковій антарктичній базі ім'я першого очільника Української Академії наук 1918 року, засновника вчення про біосферу та ноосферу Володимира Вернадського. Цю назву затвердили 18 грудня 1995-го.

Британську антарктичну станцію "Фарадей" передали 6 лютого 1996-го українським полярникам. Це був жест доброї волі уряду Великої Британії. На її базі створили українську станцію "Академік Вернадський". Завдяки цьому Україна увійшла до числа 29 країн, які мають право голосу та вето при ухваленні міжнародних рішень щодо Антарктиди.

Наукову базу на Аргентинських островах (Західна Антарктика) британці заснували під час експедиції на Землю Греяма 1934-го. Як постійно діюча метеорологічна обсерваторія база почала працювати через 13 років. Згодом станцію перенесли з острова Вінтер на мис Марина острова Галіндез. Станція була названа базою F, пізніше - "Фарадей", на честь вченого.


 ПОЛЯ́РНИК -  дослідник полярних районів, учасник полярної експедиції, зимівник полярної станції.


Антарктична одіссея Омельченків

Антарктична одіссея Омельченків

Понад 100 років тому на берег Антарктиди ступив перший українець Антон Омельченко — уродженець села Батьки Зіньківського району на Полтавщині

Ви можете уявити сільського листоношу, що вільно розмовляє англійською, нагороджений іменною медаллю першопрохідця Антарктиди, прізвище якого занесено до списку членів Королівського географічного товариства Великої Британії, а самому призначено пожиттєву пенсію? Крім того, він чудовий жокей, не раз брав призи у престижних перегонах...

А хто такий, власне кажучи, цей Омельченко?

Антонові перегони

Народився Антон 1883 року і був у сім’ї сьомою дитиною. Як підріс, старші брати взяли його із собою на заробітки. Ходили хлопці із Батьків на Кубань, де наймалися чабанувати до відставного генерала Михайла Пеховського. Ця людина відіграла особливу роль у житті Антона Омельченка. Мати Пеховського, Ганна Іванівна, — дочка поміщика Івана Фурси, родом із Полтавщини. Невідомо, чи вони родичі з Омельченками, але відставний генерал так тепло ставився до юного Антона, що всиновив його.

Михайло Адамович був відомий в Росії і за кордоном конезаводчик. Будівлі його маєтку, за повідомленням краєзнавця Кубані історика Інни Шкарупи, досі збереглись поблизу Мінеральних Вод у селищі Ленінське, а неподалік у церковному склепі поховано самого Пеховського. Чистокровні рисаки генерала не раз перемагали у престижних перегонах. На виставці коней усіх губерній західної Росії 1902 року його жеребці Вей-Хай-Вей і Харон не мали рівних. А жокей Пеховського Антон Омельченко став героєм цих перегонів. Генерал найняв тренера-англійця. І під його наставництвом Антон з року в рік приносив конезаводу Пеховського перемогу за перемогою.

Після смерті генерала його маєток перейшов у спадок до полковника Миколи Ведерникова, який тоді завідував поселеннями каторжан-засланців на Далекому Сході. Полковник, прийнявши маєтність на Кубані, знову повернувся на місце служби. Забрав із собою й Антона Омельченка. У цей час розпочалась російсько-японська війна 1904 —1905 років. Полковник Ведерников помер, а Омельченко влаштувався жокеєм на іподромі. Тут доля звела його 1909 року з англійцем Едгаром Евансом — братом дружини відомого дослідника Роберта Скотта, який у той час готував експедицію до Південного полюсу. Еванс мав купити для переходу в Антарктиді маньчжурських поні. Їх вважали найвитривалішими до лютих морозів. У Владивостоці йому рекомендували Омельченка як кращого знавця коней. Разом вони їздили до Китаю за ними. Крім поні, Скотт вирішив брати в експедицію й їздових собак. Антон порадив узяти в команду сахалінського каюра Дмитра Гирєва. Той був незаконнонародженим сином каторжанки. Його хрещеною матір’ю стала дружина полковника Ведерникова Ганна Петрівна. А хлопець опанував престижну в тамтешніх умовах професію погонича собачих упряжок. Так Омельченко й Гирєв потрапили на корабель «Терра Нова», на якому експедиція Роберта Скотта подалась до Антарктиди підкоряти Південний полюс.

У царстві криги

До крижаного берега корабель причалив 4 січня 1911 року, і разом з усією командою перший в історії українець ступив на материк вічної мерзлоти. Звідси Роберт Скотт почав готувати систему складів і тимчасових таборів, щоб забезпечити продуктами учасників переходу до Південного полюсу. У своєму щоденнику він не раз хвалить Антона Омельченка, вважаючи його цінним набутком для команди. Їм треба було подолати приблизно таку відстань, як від Полтави до Петербурга. Але вже перші переходи засвідчили непридатність поні для Антарктиди. Коротенькі ноги тварин грузнули у глибокому і сипучому, мов пісок, снігу. Конячок довелося забити на м’ясо. То був лише початок невдач. Собачі упряжки теж недовго супроводжували учасників експедиції. З усієї команди Роберт Скотт відібрав п’ятірку сміливців, які на лижах, тягнучи за собою сани, рушили в глиб материка. Інші залишилися їх чекати на березі.

Англійці досягли крайньої південної точки планети 18 січня 1912 року, але... перші цей полюс покорили норвежці на чолі з Амундсеном. Вони побували там 15 грудня 1911 року. Полярники Скотта загинули на зворотному шляху. Їхні тіла знайшли лише через вісім місяців — наступної весни в засипаній снігом палатці. До найближчого табору з продуктами Роберт Скотт і його товариші не дійшли якихось три десятки кілометрів. Про цю трагедію Антон Омельченко дізнався вже на Батьківщині.

У вогняному вирі

Антона теж чекали непрості випробування. Невдовзі почалась Перша світова війна, революції, громадянська... Коли вщухла кривава заметіль, він повернувся в рідні Батьки. Одружився, поставив хату. У нього народилися двоє синів. Його прізвище тоді вже внесли до списку членів Королівського географічного товариства Великої Британії, нагородили медаллю, викарбуваною на честь кожного учасника антарктичної експедиції. На одному її боці портрет нагородженої особи, а на другому — силует корабля «Терра Нова». Англійці призначили Антону Лукичу пожиттєву пенсію і регулярно платили її до 1927 року, доки більшовицький уряд СРСР не розірвав дипломатичних стосунків з Великою Британією.

Інші учасники експедиції в себе на Батьківщині вже давно ходили в героях. А він працював скромним сільським листоношею. Про все побачене й пережите Антон Омельченко мріяв написати книжку. Якось трапилася нагода. До нього заїхав чоловік, назвався журналістом із Полтави. Відкритий і щирий Антон поселив незнайомця у себе. Багато розповідав про свої життєві пригоди. Потім передав під чесне слово всі свої фотографії, записи, інші документи і навіть відвіз кіньми до Полтави. Більше того чоловіка ніхто не бачив. Тепер важко сказати, чи й справді то був журналіст, а не один з агентів ЧК, які тоді полювали на людей.

Але Омельченка вони не дістали. Не встигли. Антон Лукич був у селі знаменитим не лише своєю одіссеєю. І навіть не тим, що дивував хлопців шаленими трюками верхової їзди, коли давав їм фору у кілька сотень метрів, а потім сам стрибав на коня і, стоячи в сідлі на руках, обганяв усіх по черзі. До Омельченка ходили люди ще й зі своїми сповідями, бо той чудово розумівся на снах. А одного разу Антон сказав матері, що скоро його не стане. Того дня він помився, вдягнув чисту сорочку і сів на порозі хати, читаючи газету. Ліве плече його було в сінях, а праве — надворі. На небі була лише одна невеличка хмарина. І в цей час у хату крізь стіну влетіла кульова блискавка, почала кружляти по кімнаті. Антонова мати встигла накрити малих онуків Ларіона та Івана рядном. А вогняна кулька вилетіла в сіни, піднялась на горище. Там і вибухнула. Він того удару Антона не стало. Частина тіла, що була в сінях, почорніла від розряду блискавки. А інша залишилася не вражена. Хату погасили. Антона оживити не вдалося. Це сталося навесні 1932 року.

А він таки ожив...

Антон Лукич Омельченко нині живе в географічній назві однієї із бухт біля берегів Антарктиди. У старшого сина Ларіона, який, на жаль, кілька років тому пішов із життя, є сини Віктор і Олександр. Перший уже тричі ходив у складі українських експедицій на антарктичну станцію «Володимир Вернадський», яку нам 1996 року передали англійці. Працював на континенті, куди першим в історії українцем ступив його дід.

— Єдине, чого ми не в змозі повернути, — каже Віктор Ларіонович, — то це дідові документи. Не лише ті, що взяв невідомий, назвавшись журналістом. У війну, коли до нашого села ввійшли перші частини радянської армії, кілька солдатів ускочили в хату і вигребли все зі скрині. А там був найцінніший наш скарб. Разом із ганчір’ям вони прихопили й англійську медаль діда. Цінність нагороди в тім, що це іменна медаль, виготовлена в єдиному екземплярі — викарбовано англійською «Антон Омельченко» і його профіль.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Полярні станції Антарктиди

На даний момент в Антарктиці розташовано 89 полярних станцій різних держав. Полярні станції розташовані в основному уздовж лінії берега. Всі вони діляться на постійні і сезонні станції. Вони використовуються вченими в якості баз для досліджень, крім того, станції приймають величезний потік туристів, які хочуть побачити засніжений материк. Антарктичні експедиції набувають все більшої популярності в наші дні.

  Полярники проживають в будиночках яскравого кольору, це зроблено на випадок того, щоб подорожні точно помітили станцію серед безкрайніх льодів. Часто сонячне світло не надходить в приміщення станцій, тому новачкам потрібно адаптуватися. Тепло на дослідних база забезпечує дизельна електростанція, яку називають “серце станції”. Якщо вона припиняє роботу, через годину почнеться замерзання станції.

      Ті, хто живе там, часто страждають від нестачі кисню.

   Їм не рекомендується:

  • робити різких рухів;
  • швидко ходити;
  • піднімати важкі предмети.

  Тиск повітря дуже сильний. Тому він може викликати задишку, потемніння в очах і непритомність.

   Продукти харчування доставляють кожен день. Більшість зберігається в холодильниках, на сильному морозі продукти можуть зіпсуватися. Питну воду полярники отримують з розтопленого снігу, в яку додається декілька видів вітамінів.

   Сучасні технології дозволяють забезпечити вчених і туристів Антарктиди необхідним обладнанням: газовими плитами, холодильниками, телевізорами. На південним полюсі є навіть інтернет.

   Цікавим є той факт, що вчені різних станцій живуть в тому часовому поясі, де розташована їхня держава, так як в Антарктиді пройти кілька часових поясів займає кілька хвилин.




Комментариев нет:

Отправить комментарий